Vardan Hovanissian & Emre Gültekin

Arménsko/Turecko

     

Arménsky virtuóz na duduk Vardan Hovanissian a turecký spevák a hráč na saz a ďalšie strunové
nástroje Emre Gültekin sú nielen príkladom hudobného priateľstva a porozumenia, ale aj symbolom zmierenia medzi ľuďmi a národmi.

Ich tvorba je nielen objavovaním spoločného hudobného dedičstva Arménska a Turecka, ale aj celého regiónu, vrátane Gruzínska, Iránu a kurdskej oblasti a zároveň nadčasovým putovaním prekonávajúcim hranice a štýly. Hoci ich spolupráca vychádza z tradičného repertoáru, a často interpretujú ľudové piesne, obaja umelci ju pretavili aj do kompozícií, ktoré odzrkadľujú ich vlastné skúsenosti a vnímanie súčasnosti, s jej aktuálnymi problémami, akým je napríklad (znovu) aj osud utečencov. Umelcov na perkusie sprevádza Marat Jeremian na dhol.

Záujem hudobných odborníkov vzbudil už debutový album tejto dvojice s názvom Adana (2015), ktorý vyšiel pri príležitosti stého výročia arménskej genocídy a názov si zvolil podľa mesta na juhu Turecka, v ktorom sa odohrali násilnosti tureckej väčšiny voči Arménom už o niekoľko rokov skôr ako inde v Osmanskej ríši. Ťažké je rozsúdiť, či v tomto prípade vzbudila väčšiu pozornosť samotná téma albumu alebo jej citlivé a invenčné spracovanie.

Druhý album dua Hovanissian & Gültekin s názvom Karin sa umiestnil v januári 2019 na prvom mieste rebríčka Transglobal World Music Chart a v rebríčku World Music Charts Europe takisto bodoval veľmi vysoko. Karin je starodávny názov arménskeho mesta Erzurum, ktoré sa v súčasnosti nachádza na tureckom území. Je to rodisko starého otca Vardana Hovanissiana, ktorý ako jeden z 200 ľudí prežil deportáciu okolo 40 000 obyvateľov tohto mesta v časoch arménskej genocídy. Zároveň je tento album a piesne na ňom poctou mestu Karin, ktoré najviac prekvitalo počas svojho kozmopolitného obdobia, keď bolo križovatkou rôznych kultúr, žijúcich pozdĺž Hodvábnej cesty.

Vardan Hovanissian : duduk, tav shvi
Emre Gültekin : vocals, bağlama, kopuz, cura, üçtelli, şelpe, divan
Marat Jeremian : dhol

Albumy:
Adana (Muziekpublique, 2017)
Karin (Muziekpublique, 2018)

28.9.2019; 19:00; Zrkadlová sála Primaciálneho paláca