Trojka Zuzany Homolovej

Slovensko

     

Speváčka Zuzana Homolová sa interpretácii starodávnych ľudových balád venuje počas celej svojej hudobnej kariéry. Veľký úspech zaznamenal jej album Slovenské balady, album Tvojej duši zahynúť nedám, ktorý získal ocenenie Aurel 2005 za najlepší album v kategórii ethno/world music. Trio okrem speváčky, huslista a spevák Samo Smetana spolu s multižánrovým gitaristom Milošom Železňákom. Táto spolupráca ich hudbu posunula do ďalších, netušených rozmerov a tak vznikla dnešná Trojka Zuzany Homolovej.

Ich ostatný album Keď vojačik narukoval vyšiel na konci roku 2018 a obsahuje vojenské balady z rôznych historických období. Zatiaľ čo na predchádzajúcej nahrávke sa ako producent podieľal hlavne Samo Smetana, novú kolekciu balád si zobral na starosť multiinštrumentalista Miloš Železňák. Výsledkom je opäť výnimočné dielo, ktoré aj napriek jazykovej bariére (čiastočne odbúranej anglickými a francúzskymi prekladmi textov v booklete), má čo povedať súčasnému poslucháčovi. Zarezonoval nielen na Slovensku, ale aj medzi porotcami World Music Charts Europe.
V hudbe tohto tria sa spája folk, world music, šansón i renesančná hudba inovatívnym spôsobom. Ich prvý spoločný album z roku 2012, ktorý sa volal Ňet vekšeho rozkošu. Trojka s ním vystúpila na mnohých pódiách, vrátane festivalov Pohoda, Lodenica, Východná. V roku 2016 bola Trojka Zuzany Homolovej jedným z troch zástupcov slovenskej world music scény na festivale Czech Music Crossroads v Ostrave a vystúpili aj na World Music Festivale Bratislava 2016.

Zuzana Homolová – spev, gitara, perkusie
Samo Smetana – husle, viola, mandolína, spev
Miloš Železnák – gitary, pipa, oud, baglama, buzuki, mandolína, gitalele, violončelo,
zvonkohra, bendir, riq, darbuka, elektronické efekty, spev

Albumy:
Ňet vekšeho rozkošu (Slnko records, 2012)
Keď vojačik narukoval (Slnko records, 2018)

28.9.2019; 16:00; Véčko, Nám. SNP 12