TAREK ABDALLAH & ADEL SHAMS EL-DIN

Egypt
20.8.2022, Nádvorie Zichyho paláca, Ventúrska 9, Bratislava

   

Tarek Abdallah & Adel Shams el-Din je dvojica hudobníkov pochádzajúcich z Egypta, ktorí svojou hrou oslavujú zlatú éru hudby pre arabskú lutnu oud. Tarek Abdallah je skladateľ, hráč na oud a muzikológ pochádzajúci z Alexandrie, dôverne poznajúci tradičnú egyptskú hudbu zloženú pre tento nástroj. Adel Shams el-Din je takisto Alexandrijčan, ale o niečo starší – je to majster hry na tamburínu riqq a jeden zo zakladateľov svetoznámej sufijskej hudobnej skupiny Al-Kindi (založenej v roku 1983 v sýrskom meste Aleppo). Adel spolupracoval aj s ďalšími svetovými hudobnými hviezdami ako Jean-Michel Jarre, Zakir Hussein alebo Renauld Garcia-Fons a nahral dovedna viac ako 50 albumov rôznych žánrov. V roku 2015 vydal sólový album „Štyridsať rytmov Blízkeho východu“. Tarek čerpá inšpiráciu pre svoje skladby z čias zlatej éry sólovej hry na oud, čo boli roky 1910-1930. Toto obdobie rozkvetu hudobného štýlu wasla v Alexandrii je aj hlavnou témou jeho muzikologického výskumu. S Adelom tvoria výnimočné duo, spájajúce plynulé improvizácie na oud s komplexnými rytmickými cyklami, čo im umožňuje tvoriť novú a sviežu hudbu založenú na tradícii, ktorá takmer upadla do zabudnutia. Obaja hudobníci žijú momentálne vo Francúzsku, kde vydali vo vydavateľstve Buda Musique album nazvaný  „Wasla, egyptská hudobná suita“. Táto výnimočná nahrávka získala cenu časopisu Songlines ako najlepšia nahrávka roku 2015 a návštevníci World music festivalu ju budú v Bratislave počuť naživo. 

Odporúčané albumy:

Adel Shams el-Din: Quarante rhytmes of Forty Rythmes du Moyen Orient (Štyridsať rytmov Blízkeho východu) (Buda Musique, 2005)

Tarek Abdallah & Adel Shams el-Din: Wasla (Suites musicales égyptiennes) (Wasla, egyptská hudobná suita) (Buda Musique, 2015)

Obsadenie:

Tarek Abdallah – arabská lutna

Adel Shams el-Din – tamburína