SUBHIRA QUARTET

Chile

   

Hudobníci z čilského kvarteta Subhira Quartet, ktorého lídrom je skladateľ, hudobník a filmár Rodrigo Cepeda, prezývaný Subhira, kombinujú vo svojej tvorbe hudobné tradície Čile aj iných krajín s klasickou hudbou, ezoterikou či new age. Dôležitú úlohu v ich tvorbe hrá aj vizuálna zložka, koncerty často sprevádza premietanie dokumentárnych filmov o živote rôznych etník. Je to kapela, ktorá sa hodí rovnako dobre do klubu ako na etno-festival v centre Bratislavy.

Dušou kapely je Rodrigo Cepeda alias Subhira, ktorý chcel byť pôvodne veterinár, no nakoniec vyštudoval v roku 1995 hudobnú školu v Santiagu, hlavnom meste Čile, presnejšie odbor skladba a aranžovanie. Po viac ako dvadsiatich rokoch na scéne má na konte 15 albumov, stovky koncertov a množstvo medzinárodných turné.

V roku 1993 Subhira založil aj hudobné vydavateľstvo Mundovivo, kde okrem svojich nahrávok produkoval a vydal albumy desiatkam ďalších čilských interpretov. Okrem skladania vlastnej hudby, ktorú interpretuje v rôznych zostavách, zložil Subhira množstvo hudby pre čilské dokumentárne alebo krátkometrážne filmy. Popri tom organizuje festival world music Las Condes, ktorý sa koná každoročne v Santiagu a na jeho takmer 20 ročníkoch vystúpili nielen skupiny z Čile, ale aj z iných latinskoamerických krajín, Afriky, Ázie či Európy.

Subhira, ktorý hrá najčastejšie na klávesové nástroje a didžeridu, sa na World Music Festivale predstaví v sobotu 15. septembra popoludní v bratislavskom Véčku so svojím kvartetom, ktoré tvorí violončelista Juan Ángel Muñoz, huslistka Danka Villanueva a bubeník a perkusionista Emai Cepeda.