Od roku 2009 existuje zatiaľ prvý a jediný gajdošský orchester na Slovensku, ktorý sa volá Spojené huky Slovenska (SHS). Založila ho skupina ľudí, ktorí si chceli vyskúšať, ako by fungovala slovenská tradičná gajdošská hudba na spôsob škótskych vojenských gajdošských kapiel, ktoré často hrávajú aj vonku na ulici. Vedúcim tohto zoskupenia je gajdošský majster a výrobca nástrojov Juraj Dufek.

Juraj je zároveň aj jediným stálym členom kapely, keďže počet ostatných účinkujúcich je premenlivý, rovnako aj zostava – tá závisí od toho, kto je práve voľný v čase, keď sa koná vystúpenie. Členovia SHS pochádzajú nielen zo Slovenska, ale aj z Moravy a Sliezska. Títo gajdoši a gajdošky sú často nielen sólisti, ale mnohí majú angažmán aj v iných skupinách a súboroch, napríklad Gajdošskí trogári, Goluska, SĽUK, Páni času, Gymnik, FS Živel, Bosoráci z Piechova, Dudáci Tryhuci, Folk&Bass Orchestra, Roc´hann a iné.

Ešte sa vraj nikdy nestalo, že by na dvoch vystúpeniach po sebe hrala tá istá zostava hudobníkov. Názov si skupina dala podľa basovej píšťaly gájd, ktorá sa v odbornej terminológii volá „huk“. Je to práve nemenný, vtieravý, nepretržite sa v pozadí vznášajúci tón huku, ktorý robí gajdy gajdami – niektorých ľudí otravuje, iných privádza do tranzu, no málokoho necháva ľahostajným. Z mnohých typov gájd, ktoré sa na Slovensku vyskytujú, si členovia kapely za základ vybrali trojhlasné v ladení B, pre ich typický jasný zvuk. Špeciálne pre tento účel však Juraj Dufek vytvoril hlasnejšie a stabilnejšie nástroje s rozšírenými možnosťami.

Neskôr sa pridali aj gajdy v F a basové B. Rytmickú sekciu tvorí veľký bubon a ozembuchy. Spočiatku narazili členovia SHS aj na rôzne problémy – gajdošská hra na Slovensku bola takmer vždy sólová a každý si tu hral po svojom. Toto sa snažia riešiť pravidelným stretávaním a „čistením“ spoločnej hry, čo nie je jednoduché. V repertoári majú skladby z rôznych regiónov Slovenska, ale napríklad aj melódie zo spevníka Anny Szirmay-Keczer, prípadne zmesi gajdošských piesní z rôznych slovanských krajín. Hoci podobné pokusy urobiť z gajdošov-sólistov celý orchester sa už úspešne podarili po celej Európe, aj v susednom Poľsku či Maďarsku, Spojené huky Slovenska sú v tomto smere u nás priekopníkom. Kapela má za sebou úspešné účinkovanie na festivaloch na Slovensku, v Čechách, v Poľsku, Chorvátsku či v severošpanielskej Astúrii.

Ak máte záujem naživo zažiť krásnu, bohatú a silnú slovenskú gajdošskú hudbu, ktorá je zapísaná aj do svetového zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO, príďte si vypočuť Spojené huky Slovenska, ktoré otvoria program World Music Festivalu Bratislava v piatok 14. septembra o 17:00 v Letnej čitárni u Raka.