RUSÍN ČENDEŠ ORCHESTRA

Slovensko

     

Je ich šesť, sú mladí a pekní, majú na konte jeden album, ktorý stavia poslucháčov na nohy a druhý práve dokončujú. To je Rusín Čendeš Orchestra, rusínsky miš maš z Banskej Bystrice silne ovplyvnený rôznorodou hudbou, počnúc rusínskym, slovenským, rómskym, balkánskym folklórom, klasickou hudbou, argentínskym tangom, popom i jazzom.

Súčasnú zostavu kapely tvoria René Bošeľa – viola, gitara, spev, Róbert Bošeľa – bicie a perkusie, Peter Šipula – spev, husle, Andrej Turčin – husle, Zuzana Stračinová – cimbal, spev a Jakub Stračina – kontrabas.

Skupina Rusín Čendeš Orchestra (RČO) vznikla v roku 2011 v obci Môlča neďaleko Banskej Bystrice. Založili ju René Bošeľa (Banská Bytrica), Peter Šipula (Telgárt) a Jakub Stračina (Turček). Spolu začínali hrať na chalupe, z ktorej postupne vybudovali nahrávacie štúdio Môlča Records, kde nahrávali a dodnes nahrávajú svoje albumy a videoklipy aj iní hudobníci a skupiny rôznych hudobných žánrov.

Na svojom konte má RČO zatiaľ jediný album s paradoxným názvom Best Of z roku 2015, ktorý sa o rok neskôr ocitol medzi albumami nominovanými na Radio_head Award v kategórii Debut roka. Na tejto nahrávke ukázali svoj jedinečný prístup k rusínskym ľudovým piesňam a temperament, ktorým nešetria pri živých vystúpeniach. K popularite im okrem množstva sólových aj festivalových koncertov po celom Slovensku (vrátane World Music Festivalu Bratislava v roku 2016 či festivalu Hudba sveta Žilina na jar 2018), pomohlo aj vystúpenie v TV show Zem spieva v roku 2017. RČO reprezentovali slovenskú world music scénu aj na showcaseovom festivale Czech Music Crossroads v Ostrave.

Rusín Čendeš Orchestra vystúpi na World Music Festivale Bratislava v plnej sile a kompletnej zostave v piatok 14. septembra a publiku predstaví aj skladby z chystaného druhého albumu. Lepšia rusínska párty v piatok večer neexistuje!