ROSS DALY & KELLY THOMA

Grécko

     

Kelly Thoma a Ross Daly je hudobnícka, ale aj manželská dvojica, ktorá robí veľmi veľa pre propagáciu hry na krétsku lýru. Ross Daly sa síce narodil v Írsku, ale už viac ako 30 rokov žije na Kréte, kde vychoval celé generácie hráčov a hráčok na tento nástroj, vrátane Kelly, rodáčky z Pirea. V krétskej dedine Houdetsi, kde manželia žijú, organizujú od roku 2002 medzinárodný hudobný workshop nazvaný Labyrint, na ktorom sa zúčastňujú hudobníci zo všetkých kútov sveta a ktorý prerástol do významného festivalu tradičnej hudby a remesiel. Na bratislavskom festivale táto dvojica predstaví svoj nový album, ktorý sa volá Lunar.

Ross Daly, predtým ako sa definitívne usadil na Kréte, cestoval veľa po Blízkom Východe, Strednej Ázii aj Indii, kde študoval rôzne miestne hudobné tradície a zbieral hudobné nástroje. Od roku 1982 organizuje hudobné workshopy, ktoré sa neskôr premenili na spomínaný Labyrint. Tento charizmatický hudobník okrem toho navrhol a skonštruoval nový typ krétskej lýry, ktorá sa od tradičného nástroja líši tým, že spája prvky krétskej lýry, byzantskej lýry a indického nástroja sarangi a okrem troch hlavných strún má ešte desiatky doplnkových. Tento model používa nielen on, ale mnohí ďalší hudobníci, vrátane Kelly Thoma. Na krétsku lýru sa hrá podobne ako na turecké kemenče, srbské gusle alebo violončelo – čiže sláčikom vo zvislej polohe. Ross Daly nahral počas svojej hudobnej kariéry viac ako 30 albumov s rôznymi hudobníkmi a hral na stovkách koncertov a desiatkach festivalov po celej Európe a Ázii. Svoju tvorbu rád označuje vlastným termínom súčasná modálna hudba, ktorá by podľa neho mala spájať modálne hudobné tradície rôznych kultúr od západnej Afriky cez Stredomorie až po západnú Čínu.

Jeho manželka Kelly Thoma zatiaľ nahrala pod vlastným menom iba tri albumy: Anamkhara z roku 2009, 7Fish z roku 2014 a vlaňajší Lunar. Na všetkých spolupracovala s Rossom Dalym, ale aj s mnohými ďalšími špičkovými hudobníkmi, ako sú napríklad perkusionisti Zohar Fresco a Bijan Chemirani, či hráč na nineru Efrén López. Jej najnovší album Lunar tvoria výlučne skladby o mesiaci a najviac tam počuť dve lýry v podaní Kelly a Rossa, doplnené o perkusie, najčastejšie rámové bubny. Ross Daly však na nahrávkach aj na koncertoch používa aj iné strunové nástroje, napríklad afganský rubáb, či ďalší novodobý hybrid, ktorý sa volá tarhu a spája v sebe výhody tureckého tamburu a čínskeho er-hu.

Vystúpenie Rossa Dalyho a Kelly Thoma na galakoncerte v sobotu 15. septembra v Ateliéri Babylon v Bratislave bude určite jedným z tých mystických hudobných zážitkov, na ktoré budete ešte dlho spomínať.