MIRIAM KAISER TRIO

Slovensko

       

Miriam Kaiser je slovenská huslistka, skladateľka a speváčka, ktorá doteraz vydala jedno EP, dva albumy a na jeseň 2018 chystá tretí. V jej hudobnej tvorbe sa do organického celku spájajú prvky klasickej hudby, scénickej tvorby, ale aj tradičná slovenská melodika. Na našom festivale bude hrať v triu – jeho ďalšími členmi sú huslista Milan Adamec, ktorý má na starosti aj elektroniku, a violončelistka Júlia Veselá.

Miriam Kaiser, absolventka bratislavského Konzervatória, zložila svoju prvú pesničku Premenená v čase, keď pôsobila ako huslistka v orchestri Slovenského národného divadla. Táto pieseň vyšla v roku 2010 na EP s názvom Isté veci a niekoľko týždňov sa držala na prvej priečke hitparády Rádia7 a na prvých priečkach Gospelparády Rádia Lumen. Prvé autorské CD s názvom Deň dňu vyšlo v roku 2014 a o dva roky ho nasledoval pozoruhodný album s názvom Colour Sounds, ktorý obsahoval naozaj pestrú a „farebnú“ nadžánrovú hudbu, inšpirovanú okrem iného aj slovenským folklórom. Tento album charakterizovala aj významná vizuálna zložka, o ktorú sa postaral filmár a fotograf Braňo Molnár.

Miriam tvorí rozmanitú, farebne a štýlovo nespútanú hudbu, ktorou oslovuje širokú škálu poslucháčov. Tí jej tvorbu opisujú slovami ako nápaditá hravá hudba plná obrazov, hlboké texty a fascinujúca farba a jemnosť v hlase. V jej výraze a hudobnom jazyku sa spájajú elegancia a krása s emóciami, ale aj s nadhľadom, s čím ladia i mená jej hudobných obľúbencov, medzi ktorými sú minimalisti ako Philip Glass a Arvo Pärt, ako aj Kronos Quartet, islandskí skladatelia Olafur Arnalds a Jóhann Jóhanssonn, či inovátori v oblasti popu a jazzu – Avishai Cohen, Lisa Hannigan, Esperanza Spalding, Katie Melua, Markéta Irglová, Anna Maria Jopek, Sting, Cinematic Orchestra, Woodkid, či Bratři Orffové.

Miriam Kaiser podľa vlastných slov obľubuje citlivé využitie nástrojov a jemné nuansy, ale niekedy má rada aj dravosť, agresivitu a ráznosť, podľa toho, ako si ktorá skladba vyžaduje. Nechajte sa prekvapiť, aký prístup zvolí počas koncertu v rámci WMFB, na ktorom vystúpi v sobotu 15. septembra od 16:00 vo Véčku.