Marko Marković je iba tridsaťročný trúbkar, skladateľ a kapelník vlastného dychového orchestra, ktorý začínal ešte ako tínedžer v slávnom orchestri svojho otca Bobana Markovića. Po pätnástich rokoch spoločného účinkovania sa Marko vlani rozhodol založiť si vlastnú kapelu Marko Marković Brass Band, v ktorej repertoári sa okrem „klasickej“ balkánskej dychovky objavujú aj vplyvy jazzu, reggae, latino, modernej tanečnej hudby a iných žánrov. Vydarený syn svojho otca patrí medzi inovátorov tohto obľúbeného žánru a jeho vystúpenie bude určite skvelou bodkou za bratislavským festivalom.

Marko Marković začal hrať v orchestri kapele svojho otca Bobana Markovića s názvom Boban Marković Orchestra v roku 2002 ako pätnásťročný mládenec, o dva roky neskôr dostal už na starosť všetky aranžmány v kapele a stal sa jej sólistom. V nasledujúcom období sa skupina premenovala na Boban i Marko Marković Orchestra, keďže v deň svojich osemnástich narodenín dostal Marko od otca do daru aj celú kapelu. Pod oboma názvami nahrali otec a syn Markovićovci niekoľko radových albumov a vydali jednu výberovku v nemeckom vydavateľstve Piranha Records (Boban i MarkoThe PromiseGo Marko Go!DevlaGolden HornsGipsy Manifesto). Naživo ste ich mohli vidieť na mnohých podujatiach po celej Európe a párkrát si zahrali aj na Slovensku, či už na samostatných koncertoch alebo na festivaloch ako Bratislavské jazzové dni a Pohoda v Trenčíne.

Už v roku 2010 otec Boban Marković (sám vlastní za svoje inštrumentalistické trúbkárske výkony tri ceny z legendárneho srbského festivalu Guča) tvrdil, že jeho syn ho v muzikantskom umení predstihol. V minulom roku sa na hudobnom trhu objavila „nová značka“ Boban Marković Brass Band, ktorá má zatiaľ na konte niekoľko singlov – na osvedčenom labeli Pirahna vyšli skladby ako Gypsy Rege, Leskovacka Rumba, či tohtoročný Ali Baba – a chystá sa aj debutový album.

Svoj nový program a novú kapelu predstaví Marko Marković na našom festivale, za ktorým dá v sobotu 15. septembra večer v Ateliéri Babylon naozajstnú čerešničku na našu world music tortu!