M. Lalitha a M. Nandini

India

         

Lalitha a Nandini Muthuswamy sú rodné sestry a zároveň huslistky pochádzajúce z indického štátu Tamilnád. Na svojich husliach dokážu vynikajúco zahrať nielen tradičnú juhoindickú, tzv. karnatickú hudbu, ale aj západnú klasickú hudbu či rôzne fúzie s inými žánrami.

Toto sesterské duo patrí k významným reprezentantom tradičnej hudby z južnej Indie. Lalitha a Nandini pochádzajú z veľmi slávnej hudobníckej rodiny a sú už štvrtou generáciou rešpektovaných umelcov. Hoci ich starí rodičia sa narodili v štáte Kérala, ony samy vyrastali v prístavnom meste Čennaí (predtým známom ako Madrás) v juhoindickom štáte Tamilnád. Ich starým otcom a zároveň učiteľom bol V. Lakshminarayana Iyer a niektorí z ich strýkov sú hudobníci známi aj na Západe – L. Vaidyanathan, L. Subramaniam (hral s množstvom amerických jazzových hudobníkov, ale i s G. Harrisonom či S. Wonderom) a L. Shankar (ten, ktorý hrával s Johnom McLaughlinom v skupine Shakti a neskôr s Petrom Gabrielom).

Lalitha a Nandini sa hudbe venovali už od útleho detstva a dnes sú odborníčkami na tzv. karnatickú hudbu, klasické rágy južnej Indie, ale napríklad aj chrámovú hudbu a rituály, ktoré vyžadujú osobitný vokálny prejav. Ich hra sa vyznačuje bravúrnou virtuozitou, ale aj mnohými inovatívnymi technikami hry na husle. Svojím takmer až revolučným prístupom (okrem juhoindickej tradície ovládajú aj západnú klasiku a hudbu iných národov) si vytvorili osobitý štýl vysoko hodnotený nielen Indii, ale aj v západnej Európe a USA, kde pravidelne koncertujú a vyučujú na miestnych univerzitách. Nedávno začali so zbieraním pomaly už zabudnutých tradičných indických nástrojov, ktoré chcú zachovať pre budúce generácie.

Ako duo hrajú spolu od roku 1985 a na konte majú viac ako 20 albumov – v dvojici, ale aj s rôznymi umelcami, medzi ktorými boli napríklad George Brooks, Abbos Kosimov, Homayoun Sakhi, Miguel Czachowski (Indialucia), Mor Karbasi, Abhejeet Banerjee, či Mike Albert, bývalý gitarista skupiny Megadeth. Nahrávky dua L. Lalitha a L. Nandini sú dôkazom všestrannosti tohto dua, ich hudba však najlepšie vyznie naživo.

Lalitha Muthuswamy: husle, spev
Nandini Muthuswamy: husle, spev
Sandeep Sangameswaran: perkusie

28.9.2019; 19:00; Zrkadlová sála Primaciálneho paláca