ĽUDOVÉ MLADISTVÁ

Slovensko

     

Deväťčlenná skupina Ľudové mladistvá je ambicióznym projektom mladého klaviristu a skladateľa Martina „Majla“ Štefánika, spájajúcim prvky folklóru, jazzu, klasickej i modernej hudby. Na svojom konte má množstvo cien (Nováčik roka – Bratislavské jazzové dni 2016, Nové tváre slovenského jazzu 2016, Nováčik roka – Radio Head Awards 2016, Jazz Fruit – víťaz súťaže mladých talentov Mladí Ladí Jazz v Prahe) a od mája 2018 konečne aj debutový album Viete ako…, ktorý získava samé pozitívne kritiky.

Martin „Majlo“ Štefánik vyrastal na jazze a hiphope a slovenský folklór objavil iba prednedávnom, keď mal 22 rokov. Prvý pokus o nové stvárnenie ľudových piesní sa odohral 3. júna 2016, keď skupina po prvýkrát verejne koncertovala. Neskôr Ľudové Mladistvá uverejnili niekoľko videí na Youtube a začala získavať ceny z rôznych jazzových festivalov. Objavili sa nielen v slovenskej televízii (show Zem spieva), ale aj na pódiách mnohých festivalov – napríklad Pohoda v Trenčíne alebo Czech Music Crossroads v Ostrave.

Skupinu Ľudové Mladistvá tvorí okrem klaviristu a aranžéra Martina Štefánika niekoľko silných hudobníckych individualít – basgitarista Jozef Madola, bubeník Jakub Kačic, huslista Ján Kružliak mladší a štvorica vokalistiek – Nina Kollárová, Mária Nagyová, Diana Minarovičová a Terézia Jarošová. Na mieste cimbalistu sa počas existencie skupiny vystriedalo už viacero hudobníkov a hudobníčok.

Na debutovom albume Viete ako… sa okrem základnej zostavy podieľalo množstvo hostí, vrátane takých mien ako gitarista Andrej Šeban, cimbalista Ľubomír Gašpar, speváčky a speváci Sisa Fehér, Katarína Kurucová, Kamil Mikulčík a Samuel Hošek, sláčikové kvarteto Spectrum Quartet, či 30-členný orchester pod taktovkou Tomáša Köppla. Podľa prvých reakcií hudobných kritikov sa zdá, že za toto dielo spájajúce rôzne žánre a hudobné prístupy získa skupina ďalšie ocenenia, napríklad za debut roka.

Po prvýkrát mali Ľudové Mladistvá vystúpiť na WMFB už na jeseň 2017, ale zo zdravotných dôvodov museli koncert na poslednú chvíľu odrieknuť. Veríme, že svoju druhú šancu predstaviť sa nielen domácemu publiku, ale aj zahraničným delegátom festivalu v sobotu 15. septembra, naplno využijú. Lebo ako hovorí „Majlo“ Štefánik: „Našim cieľom je dostať túto hudbu za hranice, mimo Slovenska – slovenský folklór je niečo také úžasné, čo by mali poznať ľudia aj inde ako u nás doma“.