Ľubomír Gašpar Cimbal Project – cimbal a jazz

lubomir-gaspar-cimbal-project-cimbal-a-jazz

Cimbalista Ľubomír Gašpar sa narodil 14. októbra 1989 v Banskej Bystrici, hoci až do svojich 15-tich rokov žil v srdci Slovenska v mestečku Detva. Ľubomír pochádza z najznámejšej a najvýznamnejšej rómskej hudobníckej rodiny z tohto kraja a je potomkom cimbalistu Jána Gašpara Hriska.

Vášeň k ľudovej hudbe sa u neho začala prejavovať už na základnej umeleckej škole, čoskoro pribudla aj láska k vážnej hudbe prostredníctvom štúdia na Konzervatóriu J. L.Bellu v Banskej Bystrici v triede výborného pedagóga Martina Budinského. Počas štúdia sa tu zároveň stretol s dvomi dôležitými hudobnými smermi, ktoré ho veľkou mierou ovplyvnili a vyformovali. Jedným z nich je tradičná maďarská rómska hudba, ktorá je pre cimbal typická. Druhým dôležitým hudobným štýlom sa stal jazz. Ľubomír už ako malý chlapec improvizoval na rôzne hudobné námety, či ľudové piesne a komponoval vlastné skladby.Zoznámenie sa s jazzovým klaviristom Klaudiusom Kováčom, ktorý sa stal jeho nevlastným otcom, prehĺbilo Ľubomírov záujem o jazzovú hudbu. Jeho súčasným hudobným učiteľom je skvelý cimbalista Marcel Comendant, člen tria PaCoRa.

Prvou Ľubomírovou kapelou bolo ešte počas štúdií na konzervatóriu jazzové trio Dulcimer Free v zložení cimbal, kontrabas a bicie. V roku 2008 sa stal jedným zo zakladateľov zoskupenia Bohémiens, ktoré sprevádza huslistku Barboru Botošovú. Ľubomír spolupracuje s rôznymi hudobníkmi, zoskupeniami a orchestrami u nás aj v zahraničí. Začiatkom roku 2015 vzniklo zoskupenie Ľubomír Gašpar – Cimbal project, ktoré vyniká svojou originalitou a zaujímavým spojením cimbalu a jazzového tria.

Čo si o cimbalovom projekte Ľubomíra Gašpara myslí Jana Ambrózová, jedna z porotkýň otvorenej výzvy World Music Festivalu Bratislava? Vyjadrila sa takto: „ansámbel ma zaujal po prvých skladbách. Precízna, technicky dokonalá interpretácia kombinovaná s uváženými a premyslenými aranžmánmi a invenčnou harmonizáciou. Kombinovať ľudovú hudbu a džez môže byť cestičkou, na ktorej číhajú mnohé upravovateľské klišé. V prípade tohto ansámblu však ide o suverénne teleso s invenčným a elegantným, hudobne farebným jazykom“.
My sa môžeme tešiť na koncert tohto kvarteta v rámci nášho festivalu, keď 22. septembra 2017 na Hlavnom námestí v Bratislave predstaví skladby z pripravovaného debutového albumu.