KING AYISOBA

Ghana

     

Ghanský hudobník a spevák King Ayisoba, v ktorého hudbe sa stretáva tradičná aj moderná tvár miestnej scény, začal svoje spevácke vlohy prejavovať pri pasení kráv. Debutoval v roku 2006 a na konte má niekoľko albumov, z ktorých posledné dva sa dostali do prvej dvadsiatky World Music Charts Europe. Dnes má kapelu, ktorá je vyhľadávaná nielen v Afrike, ale aj v Európe a USA. Po festivaloch v dánskom Roskilde či veľtrhu WOMEX v Katoviciach môžete Kinga Ayisobu a jeho extatickú a hypnotickú bubenícku šou zažiť naživo v centre Bratislavy.

King Ayisoba, vlastným menom Albert Apozora Aiysoba, sa narodil a vyrástol v mestečku Bolgatanga na severných hraniciach Ghany a Burkina Faso. Na dvojstrunovú lutnu kologo začal údajne hrať ako trojročný, keď našiel v kúte tento nástroj svojho nebohého starého otca – šamana a ľudového liečiteľa. Keď mal šestnásť, začať muzicírovať aj na trhoch, zábavách a pohreboch.

Prvý hit, ktorý nahral a ktorý sa dostal do rádií, sa volal I Want To See You, My Father. King Ayisoba okúsil mnohé hudobné žánre. Debutoval v roku 2006 albumom Modern GhaniansZa túto pesničku a album získal tri ceny Ghana Music Awards – Pieseň roka, Album roka a Tradičný umelec roka. O svojej hudbe tvrdí, že ju zdedil priamo od predkov a má liečivú silu. V roku 2012 sa stretol s Arnoldom De Boerom, holandským pankáčom, gitaristom a členom kapiel The Ex a Zea, ktorý má slabosť pre africkú hudbu. Ten bol „kráľovou“ muzikou taký očarený, že mu vybavil prvé veľké turné po Európe. V nasledujúcich rokoch odohral King Ayisoba okolo 130 koncertov v západnej Európe, vrátane úspešného vystúpenia na festivale Roskilde v roku 2013.

O rok neskôr vyšiel na labeli Makkum Records prvý Ayisobov európsky album, ktorý sa volal Wicked Leaders a v októbri 2014 sa dostal do prvej dvadsiatky World Music Charts Europe (WMCE). Na jar 2017 vyšiel v prestížnom vydavateľstve Glitterbeat nový album nazvaný 1000 Can Die. Album bodoval v rebríčku WMCE od mája do júla 2017, pričom v máji obsadil 2. miesto.

King Ayisoba a jeho kapela sa za posledné roky stali stabilnou súčasťou tých najlepších európskych festivalov s dramaturgiou otvorenou aj žánru world music. Sme radi, že v piatok 14. septembra 2018 ho budú môcť naživo počuť aj diváci World Music Festivalu Bratislava na galakoncerte v Ateliéri Babylon.