IBERI Choir

Gruzínsko

     

Zbor tvorí  12 gruzínskych ľudových spevákov. Názov pochádza zo slova „Iberia“, pôvodného názvu Gruzínska. Rozsiahly repertoár Iberi obsahuje piesne z celej krajiny, ktoré demonštrujú rôzne druhy polyfónie. Hoci je tradícia v zásade svetská, obsahuje starodávne a zriedka uvádzané sakrálne aj pohanské piesne. Iberi kombinuje  zábavnú vokálnu akrobaciu s dôstojnou vážnosťou jednotlivých skladieb. Dominantný zvuk skupiny sa zameriava na úchvatné vokálne harmónie a rozmanité rytmy.

Rovnako ako skúsení hráči jazzu, aj Iberi využívajú improvizáciu ako spôsob odhaľovania nových aspektov a farieb v obľúbených piesňach. V gruzínskom tradičnom speve je veľký priestor a možnosť improvizovať kombinovaním rozmanitých verzií jednej piesne.

Koncerty  Iberi už diváci mali možnosť vidieť po celom svete a hodnotia ich ako plné vitality a mimoriadnych zážitkov z poznávania rôznych foriem gruzínskych piesní od hravých ľudových, cez sviatočné až po sakrálne.

Diváci nášho festivalu uvidia novinku – nádherné video koncertu Iberi z gruzínskej vinárskej oblasti Kakheti vo vínnej pivnici Schuchman Weins – vinárstva, špecializujúceho sa na tradičné kvasenie a spracovanie vína.