Folklórny súbor Hornád

Slovensko

     

Je ľudovo-umeleckým reprezentantom Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Jeho história sa datuje do roku 1963, no pod názvom Hornád pôsobí toto amatérske teleso na scéne od roku 1992. Hornád je považovaný za špičku medzi folklórnymi telesami na Slovensku. Hlavným dôvodom tohto úspechu je fakt, že už desaťročia hľadá nové spôsoby tvorby a sebarealizácie, čím sa stal v mnohých smeroch priekopníkom a trendsetterom. 

Po zmene vedenia v roku 2015 až do súčasnosti sa pod umeleckým vedením Mgr. Štefana Šteca venuje folklórnej tvorbe s nádychom tanečného divadla. Teleso tvorí približne 60 členov v troch zložkách – tanečnej, hudobnej a speváckej. V decembri 2015 odprezentoval súbor program pod názvom OKA MIH, ktorého jednotlivé choreografie získali hneď niekoľko ocenení. V roku 2018 pri príležitosti 55. výročia založenia súboru predstavil Hornád epický program Veci čo sa dejú v réžii Štefana Šteca.

Muzikál “Veci čo sa dejú” prináša príbeh Betky a Bogdana na pozadí dramatických udalostí 20. storočia. Tému deportácie Rusínov, vysťahovalectva a hľadania identity režijne a choreograficky spracoval spevák Štefan Štec vo svojom domovskom Folklórnom súbore Hornád. Folklórny muzikál je plný fantastickej ľudovej hudby a vynikajúcich speváckych a tanečných výkonov.