Aziza Brahim

Západná Sahara

     

Jeden z najsilnejších afrických hudobných fenoménov, tzv. „púštne blues“, ktorého najznámejším predstaviteľom je skupina Tinariwen, má aj svoju výnimočnú ženskú predstaviteľku – Azizu Brahim.

Aziza pochádza zo Západnej Sahary, občianskou vojnou sužovanej oblasti, pôvodne španielskej kolónie, ktorú obsadilo Maroko v roku 1975. Narodila sa a vyrastala v utečeneckom tábore, kde mnohí členovia jej národa žijú dodnes v tvrdých podmienkach bez akejkoľvek nádeje na zlepšenie a zmenu ich postavenia.

Aziza Brahim je predstaviteľkou odlišného púštneho blues, než aké reprezentujú tuarégske mužské skupiny. Jej hudba je podobne hypnotická, avšak rytmy pochádzajú zo Západnej Sahary, Mali a Mauretánie. Melódie sú pestrejšie a bohatšie, ovplyvnené arabskou kultúrou, ktorá sa šírila v severnej Afrike aj v etnicky zmiešanej skupine Sahrawi (Saharčania), z ktorej Aziza pochádza. Jej tvorba obsahuje aj prvky hudby z krajín, v ktorých sa Aziza počas života ocitla, to znamená z Kuby, kde študovala, aj zo Španielska, kde od roku 2000 žije a tvorí. Texty jej piesní reflektujú kultúru a neľahký osud jej národa.

Jej najnovší album Abbar el Hamada, ktorý vyšiel v slávnom vydavateľstve Glitterbeat Records, dvakrát po sebe zvíťazil v rebríčku World Music Charts Europe (apríl a máj 2016) a niekoľko mesiacov sa držal aj v najlepšej desiatke albumového rebríčka Transglobal World Music Chart. kde bodoval v marci 2016 na druhom mieste.

Aziza Brahim koncertovala napríklad v Queen Elizabeth Hall v Londýne (2009), mala živý koncert v BBC (2014), či na významných svetových festivaloch, vrátane WOMAD Cáceres (2012), WOMEX v Budapešti (2015), či Reeperbahn v Hamburgu (2019). V roku 2009 postúpila do finále súťaže Freedom to Create, zameranej na úlohu umenia v boji proti útlaku. V roku 2012 získala prvú cenu na filmovom festivale v meste Málaga za hudbu, ktorú skomponovala k filmu Wilaya.

Aziza Brahim (spev, tabal)
Guilem Aguilar (basgitara, akustická gitara, mandola)
Ignasi Cussó (akustická a elektrická gitara)
Pep Mendoza (akustická gitara)
Aleix Tobias (bicie a perkusie)
Sengane Ngom (sabar, tama, djembe)

Albumy:

EP Mi Canto (2008)
Mabruk (2012)
Soutak /“Your Voice“ (2013)
Abbar el Hamada (2016)

27.9.2019; 20:00; Ateliér Babylon