EL AMIR FLAMENCO TRIO

Španielsko

     

Flamenco v čírej podobe. To ponúka hudobník Amir-John Haddad alias „El Amir“ so svojím triom. Pri vystúpeniach využíva rôzne nástroje – nielen gitaru, ale aj mandolínu, perkusie, buzuki alebo arabskú lutnu oud, ktoré dodávajú flamencu iný rozmer. Do Bratislavy pricestuje gitarový mág Amir-John Haddad s basgitaristom, ktorý sa volá Héctor Tellini a trojicu dopĺňa perkusionista Miguel Hiroshi.

Amir-John Haddad sa narodil vo Freiburgu v Nemecku v roku 1975 kolumbijskej matke a palestínskemu otcovi, od ktorého sa naučil hrať na oud. V roku 1997 sa rozhodol presťahovať sa do Andalúzie, do mesta Jerez de la Frontera, kde bol žiakom majstrov ako Pepe Justicia a Enrique de Melchor. O dva roky neskôr získal prvú cenu za originálnu hudobnú skladbu v „Certamen de Coreografía de Danza Española y Flamenco“ v Teatro Albéniz v Madride. Takmer desať rokov pôsobil v legendárnej skupine Radio Tarifa, s ktorou bol v roku 2004 nominovaný na Latin Grammy v kategórii najlepší tradičný album za nahrávku Fiebre.
V roku 2006 nahral Amir-John Haddad prvý album pod svojím menom, ktorý sa volal Pasando por tabernas. S producentom Carlosom Rayom a multižánrovou skupinou Zoobazar nahral v roku 2011 debutový album Uno a v roku 2014 jeho pokračovanie Dos. Medzičasom vyšla aj sólová nahrávka 9 Guitarras, kde „El Amir“ hrá na deviatich rôznych gitarách deväť rozličných flamencových skladieb. Hoci skupina Zoobazar má momentálne tvorivú pauzu, jej líder stále hrá a pokračuje v ďalších zaujímavých projektoch.

Flamenco v jeho podaní môžete počuť buď v sólových recitáloch, alebo ako sexteto, ktorého súčasťou je aj spev a tanec, prípadne ako komorné trio. Tvorbu El Amir Flamenco Tria je hudba, ktorá mieša moderné a vintage zvuky, evokujúce pôvodné korene flamenca. Svoju show predviedli na prestížnych festivaloch, ako napríklad na 9. ročníku festivalu Gitara Veria v Grécku (2010), na 30. ročníku gitarového festivalu Córdoba (2010), „The Moods“ v Švajčiarsku v Zürichu (2010) alebo Les Guitares Festival Lyon Francúzsko (2011). V Španielsku boli populárne aj spoločné koncerty El Amira s Marcusom Millerom a jeho kapelou.

Zažiť El Amir Flamenco Trio na vlastnej koži môžete už 14. septembra na galakoncerte v Ateliéri Babylon. Okrem toho ponúkne „El Amir“ o deň neskôr, čiže v sobotu 15. septembra, workshop flamenco gitary.