Džambo Aguševi & Orchestra

Macedónsko
21.11.2020 / online

     

Džambo sa postupne stal svetovo najuznávanejším macedónskym hudobníkom od čias speváčky Esmy Redžepovej. Začínal podobne ako mnoho iných balkánskych hudobníkov a talentovaných trúbkarov. So svojou skupinou, ktorá vznikla v meste Skopje, získal v roku 2011 prvú cenu na prestížnom festivale Guča. Od tých čias sa jeho sláva začala šíriť aj mimo rodného Severného Macedónska.

Džambov súčasný zvuk sa vyvinul ako výsledok jeho kultúrneho backgroundu a rozličných hudobných chutí. Hoci jeho počiatočné hudobné záujmy boli hlboko zakorenené v tradícii dychových orchestrov južného Balkánu, počúval popri tom aj jazz, funk, tureckú či filmovú hudbu. Toto všetko Džambo pospájal s hudobnými tradíciami vlastného rómskeho etnika a tak vznikol jeho špecifický zvuk.

V uplynulých rokoch trúbkarský zázrak Džambo a jeho Aguševi Orchestra zaplnili tanečné parkety na festivaloch po celej Európe. Ich najnovší album „Brasses for the Masses“ získal prvé miesto v rebríčku Transglobal World Music Chart (máj 2020) a tretie miesto v rebríčku World Music Charts Europe (apríl 2020).