Dlhoroční spoluhráči Atanas Dinovski a Paul Schuberth skúmajú možnosti hudobného jazyka kreatívnym prepájaním rôznych hudobných tradícií juhovýchodnej a strednej Európy, čerpajúc z jazzu, world music a novej hudby. Ich koncert vás zavedie do neprebádaných svetov dvoch virtuóznych hudobníkov, kde vzniká mimoriadne svieži zvukový koktejl. Podobnosti i rozdiely vo svojich prístupoch k hudbe rozvíjajú a interpretujú inovatívnym spôsobom. Výsledkom je nový pútavý typ hudby.

Pre niekoho môže byť hudba pre dva akordeóny lákadlom, pre iného nie, ale Duo Dinovski & Schuberth dokáže aj pochybovačov veľmi rýchlo presvedčiť nielen svojou virtuozitou, ale i moderným a dravým spôsobom hry, v ktorom nechýba zmysel pre humor. V ich tvorbe sa stretáva balkánsky folklór s tangom a valčíkom, klasická hudba so škótskymi či írskym ľudovkami, a do toho všetkého aj prvky jazzu a súčasnej vážnej hudby. Hudobné hranice pre týchto dvoch mladíkov, ktorí spolu hrajú od roku 2013, jednoducho neexistujú.

Ďalšou výraznou črtou ich spoločného hrania je zdanlivo bezbrehá improvizácia a provokácia – tak sa, mimochodom, volá aj ich doteraz jediný spoločný album z roku 2015 – Improvocation. Provokácia spočíva v tom, že miešajú dokopy všetky možné štýly, žánre a hudobné svety, pričom vzniká nová kvalita.

Atanas Dinovski je rodák z Macedónska, ktorý absolvoval umelecké aj pedagogické štúdiá na Univerzite Antona Brucknera v Linzi. Atanas hrá nielen na akordeón, ale aj na bandoneón, a objavuje sa vo viacerých orchestroch a zoskupeniach hrajúcich rôzne žánre – tango, musette, jazz či balkánsku hudbu. Doteraz nahral tri albumy, z ktorých jeden práve v dvojici s P. Schuberthom. Paul Schuberth patrí v súčasnosti medzi najznámejších mladých rakúskych akordeonistov, pôsobí vo viacerých zoskupeniach a aj on má okrem dua s A. Dinovskim na konte niekoľko ďalších nahrávok.

Duo Dinovski & Schuberth, ktorí sú nielen špičkovými umelcami, ale aj skvelými zabávačmi, uvidia návštevníci nášho festivalu v nedeľu 16. septembra popoludní na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave v rámci Stredoeurópskeho pódia.