Z juhu Talianska pochádza jeden z najstarších aj najživotaschopnejších hudobných štýlov – pizzica, známa aj ako tarantella. Canzoniere Grecanico Salentino sú nielen skvelým reprezentantom tohto štýlu, ale podľa redakcie časopisu Songlines aj najlepšou world music skupinou roka 2018.

Toto zoskupenie je medzinárodne oslavovaným symbolom temperamentnej hudby, tzv. pizzica salentina. V roku 2018 získali ocenenie „Najlepšia skupina“ podľa renomovaného časopisu Songlines, ktorý píše o world music a príbuzných žánroch.

Základom štýlu pizzica (starší názov tarantella) je rytmický zvuk tamburíny v kombinácii s extatickým spevom, ktorý má pomôcť pri liečbe uštipnutia jedovatým pavúkom. Neskôr sa k tomuto základu pridávali ďalšie nástroje, hlavne husle a akordeón. Počas druhej polovice 20. storočia sa táto dávna hudobná tradícia z podpätku talianskej čižmy dostala znovu do pozornosti. Jednou z prvých skupín, ktoré priniesli revival štýlu pizzica, boli práve Canzoniere Grecanico Salentino (GCS). Skupinu založil v roku 1975 Daniele Durante a jeho sesternica, spisovateľka a novinárka Rina Durante. Od roku 2007 prevzal štafetu Mauro Durante, syn Daniela a speváčky Roselly Pinto. V tejto skupine sa hudobné povolanie dedí z pokolenia na pokolenie.

Živé vystúpenia GCS sú fantastickým hudobno-tanečným zážitkom, ale reflektujú aj závažnejšie témy. Napríklad v skladbe „Solo Andata/Jednosmerný lístok“ z albumu Quaranta (2015) upozorňujú na osudy imigrantov, ktorí zahynuli pri talianskych brehoch na ceste za lepším životom a slobodou. Najnovší album s názvom Canzoniere (Spevník) z roku 2017 vychádza z tradičnej hudby oblasti Salento, no zároveň je výsostne modernou hudbou. Hosťovali na ňom napríklad britský spevák Piers Faccini či gitarista Justin Adams. Jeho obsah očaril odborníkov z hudobných rebríčkov (v decembri 2017 skončil na 4. mieste albumového rebríčka World Music Charts Europe) a v minulom roku aj množstvo poslucháčov na energických živých koncertoch po celom svete.

V septembri k týmto miestam pribudne aj Bratislava.

Mauro Durante (husle, spev, perkusie)
Alessia Tondo (spev)
Silvia Perrone (tanec)
 Giulio Bianco (basgitara, gajdy, píšťalky)
Massimiliano Morabito (akordeón)
Emanuele Licci (spev, gitary, buzuki)
Giancarlo Paglialunga (spev, tamburína)

Albumy: klikni tu.

27.9.2019; 20:00; Ateliér Babylon