BraAgas

Česko

         

Základ skupiny BraAgas tvoria štyri české hudobníčky pod vedením Kateřiny Göttlichovej, ktoré svojsky interpretujú tradičnú hudbu z rôznych kútov Európy – od Škandinávie po Balkán a od Pyrenejského polostrova po Moravu.

Skupinu BraAgas momentálne tvoria štyri hudobníčky a jeden hudobník, ktorí interpretujú tradičnú hudbu z rôznych kútov Európy. Skupina vznikla v roku 2007 a v tom istom roku vydala svoj prvý album. Vo svojej tvorbe kombinujú ľudové piesne rôznych hudobných kultúr – napríklad sefardských židov či balkánskych Rómov, ktoré aranžujú po novom, často aj s použitím hudobných nástrojov známych v súboroch stredovekej hudby. V posledných rokoch sa do ich repertoáru dostávajú i ľudové piesne z českomoravských spevníkov, ako je tomu na vlaňajšom albume balád O ptácích a rybách.
BraAgas si za viac ako desať rokov svojej existencie stihli získať početnú fanúšikovskú základňu a stále miesto nielen na českej hudobnej scéne. Často vystupujú aj v zahraničí – hrali napríklad na festivale Rainforest World Music Festival na malajskom ostrove Borneo, Sur Jahan v indickej Kolkate, CPH World Music Festival v Kodani, ale aj na domácich podujatiach Colours a Czech Music Crossroads v Ostrave. Okrem toho majú za sebou stovky koncertov na rôznych miestach. Sú rovnako dobre schopné zahrať na hradoch a zámkoch v rámci „stredovekých“ podujatí, na
festivaloch pouličnej hudby či v jazzovom klube.
Skupina BraAgas vydala zatiaľ spolu šesť albumov, všetky vyšli vo vydavateľstve Indies. Dva z nich – Tapas a Yallah! získali cenu Anděl v kategórii world music. Medzinárodne najúspešnejší bol album O ptácích a rybách z roku 2018. Trikrát po sebe bodoval v albumovom rebríčku World Music Charts Europe – najvyššie miesto obsadil v júni minulého roku, keď bol na 3. priečke.

Kateřina Göttlichová: spev, citara, nyckelharpa, gitara, gajdy
Karla Braunová: spev, flauty, klarinet, šalmaj, gajdy
Michala Hrbková: spev, husle, fidula
Karla Braunová: spev, flauty, klarinet, šalmaj, gajdy
Michaela Krbcová: spev, perkusie – davul, darbuka, cajón
Karel Zich: kontrabas, basse de viole

Albumy:
BraAgas No. 1 (Indies, 2007)
BraAgas No. 2 – Media Aetas (Indies, 2008)
Tapas (Indies, 2009)
Fuerte (Indies, 2012)
Yallah! (Indies, 2014)
O ptácích a rybách (Indies, 2018)

29.9.2019; 19:00; DK Zrkadlový háj