BASHAVEL

Slovensko

     

Slovenská superskupina Bashavel spája v sebe to najlepšie z jazzu a world music a obidva štýly oslavuje svojím inštrumentálnym majstrovstvom. Hoci existujú a hrajú od roku 2006, ich oneskorený debut s názvom Hoorhay vyšiel až na konci roku 2017, hneď však získal cenu Radio_Head Award za najlepší slovenský jazzový album. V apríli 2018 bodoval na 14. mieste albumového rebríčka World Music Charts Europe. Kvinteto Bashavel vzniklo tak, že sa spojili dve triá – a keďže obidve trojice mali toho istého kontrabasistu Róberta Ragana, výsledný súčet tentoraz nebola šestka.

Róbert Ragan hral od roku 2004 v triu PaCoRa s huslistom Stanislavom Palúchom acimbalistom Marcelom Comendantom. K nim sa pridali aj Robovi spoluhráči z jazzového tria „Nothing“ a „But the Swing Trio“, ktorými sú klavirista Klaudius Kováč a bubeník Peter Solárik. Ich spoločný projekt je však o niečo viac ako len jednoduchý súčet – je to samostatný hudobný koncept, vychádzajúci do veľkej miery z folklóru, ktorý však interpretuje po svojom. Album Hoorhay je kolekciou ôsmych inštrumentálok vychádzajúcich z ľudových melódií a zaranžovaných do jazzových harmónií a foriem. Táto parádna akustická hudba je vhodná viac na počúvanie ako do tanca, má však exportný potenciál, čo dokázalo aj jej umiestnenie v rebríčku WMCE. Bashavel hral na rôznych festivaloch i samostatných koncertoch nielen na Slovensku, ale aj v Českej republike, Poľsku či Francúzsku. Niektorí členovia skupiny, hlavne huslista Stanislav Palúch a cimbalista Marcel Comendant, ale i Robo Ragan či Peter Solárik, sa v poslednej dobe podieľali na produkcii ma nahrávaní viacerých zaujímavých albumov na Slovensku a v Čechách – napríklad na
nahrávkach speváčok a hudobníčok ako Jitka Šuranská, Jana Kirschner, Marta Topferová či Ika Kraicová zo skupiny Romanika.

Domáca superkapela Bashavel sa návštevníkom World Music Festivalu Bratislava predstaví na prvom galakoncerte v piatok 14. apríla v Ateliéri Babylon, kde vystúpi na úvod spolu zo zahraničnými hosťami, ktorým sa svojou kvalitou bez problémov vyrovná.