ANGRUSORI PROJECT

Nórsko, Slovensko, Česko
19.5.2022 o 20.00 / Moyzesova sála, Bratislava

 

Rómske piesne od narodenia až po smrť

Angrusori je paneurópsky projekt, ktorý umelecky vedie Nils Henrik Asheim, kapelník avantgardného nórskeho súboru Kitchen Orchestra. Tento súbor improvizovanej hudby v priebehu rokov spolupracoval s poprednými svetovými avantgardnými hudobníkmi. Na projekte Angrusori sa podieľala aj pozoruhodná česká huslistka a speváčka Iva Bittová spolu s amatérskymi rómskymi hudobníkmi – Marcelou a Jozefom Dreveňákovcami. Ich znalosti a interpretácia rómskych piesní z východného Slovenska boli základom tohto projektu.

Výsledkom spolupráce je aj album zo živého koncertu, z roku 2021. Vydalo ho vydavateľstvo Hudson Records pod názvom Angrusori Live at Tou. Táto vynikajúca nahrávka získala Cenu Radio Head Award 2021 za Najlepší album v kategórii World music a Folk. Tento projekt sa objavil aj v online verzii World Music Festivalu 2021.

Tentoraz naživo projekt ponúka tradičné rómske piesne, mnohé z nich sú starodávne balady, ktoré zozbierala muzikologička Jana Belišová.

Podujatie vzniklo v spolupráci World Music Festivalu Bratislava s OZ ŽUDRO, FiF UK Bratislava,  s podporou Fondu na podporu umenia, Grantov EHP a Nórska a FiF UK Bratislava.

Účinkujú:
Iva Bittová – husl , spev; Nils Henrik Asheim – skladateľ, harmónium, vedúci orchestra; Stine Janvin Motland – spev; Marcela Dreveňáková – spev; Jozef Dreveňák – spev, gitara; Gjertrud Okland – husle; Patrik Žiga – husle; Roman Harvan – violončelo; Petter Frost Fadnes – saxofóny; Johan Egdetveit – akordeón; Peter Mižigar – gitara; Stale Birkeland – bicie, perkusie

Recenzie (The Guardian):  http://www.zudro.sk/?p=1803https://www.theguardian.com/music/2021/may/07/angrusori-live-at-tou-review-romany-songs-of-birth-death-and-black-comedy;

The Wire: https://reader.exacteditions.com/issues/93091/page/3

Viac info po slovensky: https://hudba.zoznam.sk/spravy/20-05-2021-norov-ocarili-slovenske-romske-talenty-ako-vznikal-vynimocny-projekt-angrusori/https://hudba.zoznam.sk/spravy/14-05-2021-gilav-ii-piesne-ktore-si-spievaju-romovia-doma-pokracuju-novym-vydanim/

Projekt ANGRUSORI – Rómska hudba, dedičstvo, prelínanie a improvizácia získal grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Grantov EHP. Projekt je spolufinancovaný z prostriedkov štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.
Turné Angrusori 2022 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Projekt Angrusori sa uskutočnil vďaka finančnej podpore Nadácie SPP.