Prešovské jazzové zoskupenie AMC Trio pôsobí na slovenskej scéne už viac ako dvadsať rokov a nedávno prekvapilo svojich fanúšikov spoločným projektom s Ľudovou hudbou Stana Baláža z Raslavíc. Toto spojenie mainstreamového jazzu s východoslovenským folklórom funguje úplne dokonale.

Trojica hudobníkov z Prešova – klavirista Peter Adamkovič, kontrabasista Martin Marinčák a bubeník Stanislav Cvanciger – dala svojmu zoskupeniu nielen názov, ale za dvadsať rokov existencie aj množstvo hudobných nápadov. AMC Trio sa orientuje výlučne na interpretáciu autorskej hudby, pod ktorú sa rovnocenne podpisujú všetci jeho členovia. Vo svojej tvorbe často prekračuje rámec zaužívaných jazzových postupov a siaha aj po vonkajších hudobných zdrojoch (populárna hudba, folklór). Veľký dôraz kladie na melodickosť skladieb a ich výrazné a prehľadné motivické spracovanie. Trojica často vystupovala a nahrávala s mnohými renomovanými jazzovými hosťami zo zahraničia a s niektorými z nich aj nahrala albumy.

AMC Trio má na konte spolu šesť štúdiových albumov. Po debutovom Thor_iza nahrali dva so švédskym jazzovým gitaristom Ulfom Wakeniusom (Soul Of The Mountain z roku 2008 a Waiting For A Wolf z roku 2011) a jeden s americkým trúbkarom Randym Breckerom (One Way Road To My Heart) – ten získal aj cenu Radio_Head Award za najlepší slovenský album roku 2013 v kategórii jazz. V roku 2015 vydali album Very Keen Attack s belgickým gitaristom Philipom Catherinom. Ich zatiaľ posledný album Ad fontes, ktorý nahrali s Ľudovou hudbou Stana Baláža, získal v súťaži Esprit cenu verejnosti za najlepšie jazzové CD roku 2017.

Ľudová hudba Stana Baláža oslavovala vlani desať rokov existencie na slovenskej folklórnej scéne, počas ktorých vydala tri albumy (debutový V Raslavicoch bije banda z roku 2014, Ad fontes s AMC Triom z roku 2017 a …farbi ňešanujce z roku 2018). Členovia skupiny sa podieľali aj na dvoch nahrávkach spriatelenej skupiny KarpaTon, projektu Michala Smetanku (Skadzi Stadzi, 2013 a Karpat Mater, 2015).

Peter Adamkovič: klavír
Martin Marinčák: kontrabas
Stanislav Cvanciger: bicie, perkusie
Stanislav Baláž: husle, spev
Jozef Franek: viola, spev
Michal Germuška: akordeón, spev
Jozef Hrušovský: kontrabas, spev
Peter Germuška: cimbal, spev
Valéria Stašeková: spev

Album:
Ad Fontes – AMC trio a Ľudová hudba Stana Baláža ( Thor-iza Music, 2017)

27.9., 20:00, Ateliér Babylon