ADAM BEN EZRA

Izrael

     

Adam Ben Ezra je hudobný aj internetový fenomén z Tel Avivu. Kontrabas nie je jediný hudobný nástroj, ktorý tento multiinštrumentalista, skladateľ a pedagóg ovláda, ale najviac ho preslávilo práve kontrabasové sólo v obývačke so psom. Skladbu Can´t Stop Running v tejto verzii videlo na YouTube viac ako trištvrte milióna ľudí po celom svete. Má na konte dva albumy a množstvo koncertov, na jeden z nich sa dal prehovoriť aj v septembri počas World Music Festivalu Bratislava.

Adam Ben Ezra sa narodil v Tel Avive a hudbe sa venoval už od útleho detstva. Prvý nástroj, na ktorý sa naučil ako päťročný hrať, boli husle a odvtedy jeho láska k hudbe rástla. Neskôr prešiel ku gitare, klavíru a napokon k basgitare a kontrabasu. Okrem toho ovláda Adam Ben Ezra aj klarinet, flautu, oud či rôzne perkusie a často a rád používa aj zvukové slučky a efekty. Kariéru rozbiehal po jazzových kluboch a kaviarňach a hrával aj s miestnymi hudobníkmi a skupinami. V roku 2008 uverejnil prvé úspešné internetové video s cover-verziou skladby Michaela Jacksona Billie Jean. Prerábkam zostal verný dodnes a poslucháči sa často môžu na jeho koncertoch potešiť z nejakej novej verzie skladby od The Beatles, Davida Bowieho či skupiny Nirvana.

V roku 2013 vydal prvé EP s názvom Adam Ben Ezra a začal častejšie koncertovať aj mimo Izraela – hlavne v Európe, o rok neskôr sa pridal k sprievodnej kapele populárnej izraelskej speváčky Achinoam Nini (Noa), s ktorou vystupuje prakticky dodnes. V roku 2015 vyšiel jeho prvý album Can´t Stop Running, ktorý s ním nahrali v triu gitarista Adam Ben Amitai a bubeník Gilad Dobrecky. O dva roky neskôr vydal album Pin Drop, ktorý vznikal ako sólový koncert v štúdiu pred menším publikom, nahrávaný na jedenkrát na magnetofónový pás. V ňom sa vydal do oblasti modernej tvorby a pridal doň farebnú hudobnú paletu, nebál sa využiť prvky jazzu, latinskej hudby a hudby z oblasti Stredozemného mora.

Medzi jeho vzory patrí J. S. Bach, C. Debussy, Chick Corea, Sting a z basistov Eddie Gomez a Jaco Pastorius, inšpiruje ho aj flamenco a arabská hudba. Sám je však pre mnohých vzorom ako priekopník používania nového štýlu hru na kontrabas, ktorý využíva zároveň aj ako perkusie.

Koncerty Adama Ben Ezru sú dnes vyhľadávanou atrakciou na jazzových aj multižánrových festivaloch po celej Európe a my veríme, že jeho vystúpenie na WMFB v sobotu večer 15. septembra v rámci galakoncertu v Ateliéri Babylon mu získa ďalších nových fanúšikov.