world-music-festival-bratislava-zaujal-divakov-a-dostal-sa-aj-do-vysielania-bbc

World Music Festival Bratislava zaujal divákov a dostal sa aj do vysielania BBC

Spolu desať koncertov na dvoch pódiách, tri koncerty vo festivalovej električke, niekoľko pouličných hudobných predstavení, workshopy, tanečný dom, detský program, verejné diskusie, ale aj dvojdňová odborná konferencia – to všetko patrilo k festivalu, ktorého druhý ročník sa konal minulý týždeň v Bratislave.

Premiéra filmu Ťažká duša od Mareka Šulíka a Jany Belišovej, ktorý je venovaný prenosu hudobných tradícií medzi Rómami na východnom Slovensku, bola posledným podujatím tohtoročného World Music Festivalu Bratislava. Ten sa konal v hlavnom meste od 21. do 24. septembra. Nielen vďaka protagonistom filmu, ale aj vďaka všetkým účinkujúcim na pódiách sa mohli návštevníci festivalu presvedčiť o tom, že hudba môže odovzdávať mnohé emócie, ktoré spájajú ľudí bez ohľadu na to, z akej krajiny či etnickej skupiny pochádzajú.

Zahraničných hostí prekvapil záujem o workshopy
Moderný mestský človek má stále viac možností ako sa zabaviť. Z pohľadu zahraničných hostí bolo až prekvapivé, koľko mladých ľudí si v Bratislave zvolilo tradície našich predkov, ktoré sa buď v autentickej forme alebo obohatené o rôzne iné prvky stávajú centrom záujmu fanúšikov folklóru, ale aj tzv. world music.

Účastníci World Music Festivalu Bratislava sa tak mohli hneď v úvodnej časti jeho programu niečo naučiť o tanci a hudobnom štýle pizzica priamo od členov skupiny Kaláscima, prípadne si zatancovať tance z Raslavíc a Šuňavy pod vedením skúsených lektorov tanečného domu v KC Dunaj. Aktívne sa do programu festivalu zapojili aj zahraniční delegáti konferencie, ktorí sa v piatok popoludní v Zichyho paláci naučili spievať horehronskú pesničku pod vedením Jany Ambrózovej a Ľudovej hudby Miša Nogu.

Taliansky temperament v Bratislave, slovenský v BBC
V piatok na Hlavnom námestí zaujala početných divákov nielen spomínaná juhotalianska Kaláscima, ktorej hudobný štýl tarantela sprevádza mýtus o liečivých schopnostiach, ale aj domáci intepreti – ethnojazzový Ľubomír Gašpar Cimbal Project, desaťčlenné zoskupenie KarpaTon pod vedením Miša Smetanku, či najväčšie hviezdy domácej world music scény – členovia skupiny Banda. Tá bude koncom októbra reprezentovať Slovensko aj na prestížnom veľtrhu WOMEX v Katoviciach. Viac sa dočítate TU. 

V sobotu bol program oproti pôvodnému scenáru trochu kratší (skupina Ľudové Mladistvá nemohla vystúpiť), ale diváci mohli obdivovať hráčsku a vokálnu techniku Karin Sarkisjan a jej tria a vystúpenie Kataríny Málikovej s jej ansámblom a programom Pustvopol. Katarína Máliková, KarpaTon a Ľudová hudba Miša Nogu sa objavili aj v rozhlasovej reportáži Simona Broughtona z festivalu vo vysielaní britskej BBC s názvom World on 3.

Hviezdny galakoncert v Ateliéri Babylon 
Vyvrcholením programu bol galaprogram, na ktorom v sobotu večer vystúpilo poľské duo Karolina Cicha a Bart Pałyga s piesňami národnostných menšín z poľsko-bieloruského pohraničia a dvojica výnimočných inštrumentalistov – francúzsky kontrabasista Renaud Garcia-Fons a turecký hráč na tradičný nástroj kemenče Deryan Türkan. Poslednou kapelou bolo bulharské zoskupenie Oratnitza, ktorej „ethnobass“ divákov prinútil zdvihnúť sa zo stoličiek a tancovať.

Spokojnosť s hudobnými aj mimohudobnými zážitkami vyjadrili nielen domáci fanúšikovia, ale aj zahraniční hostia. „Dúfame, že o rok sa znova stretneme pri liečivej world music, ktorá prekračuje hranice v myslení, cítení a vnímaní,“ uviedli organizátori festivalu.

World music festival Bratislava sa konal aj vďaka podpore z verejných zdrojov poskytnutých Fondom na podporu umenia, ktorý je Generálnym partnerom podujatia. Partnermi podujatia boli Bratislavský samosprávny kraj, mesto Bratislava, Bratislava-Staré mesto, Stredoeurópska nadácia, Ars Bratislavensis, Hudobný fond, SOZA, BTB/Bratislavská organizácia cestovného ruchu, Ministerstvo dopravy a výstavby, Národné osvetové centrum, Ústav etnológie SAV, Ústav hudobnej vedy SAV, Kontakt, Regal Rooftop, Vinárstvo Vladár a syn, DFS Gerulata, LaPortella, Maribondo a iní.

Text: Vladimír „Potkan“ Potančok
Foto: Jaroslav Novák

ZDROJ: https://hudba.zoznam.sk/spravy/28-09-2017-world-music-festival-bratislava-zaujal-divakov-a-dostal-sa-aj-do-vysielania-bbc/

admWorld