Ľudové Mladistvá – ako úspešne skrížiť jazz s folklórom

ludove-mladistva-ako-uspesne-skrizit-jazz-s-folklorom

Verte či neverte, ale Ľudové Mladistvá sú kapela, ktorá po prvýkrát vystupovala iba pred rokom – presnejšie 3. júna 2016 v rámci večerného koncertu na prvom ročníku FOLK EXPO Slovakia v Bratislave-Rusovciach. Od tých čias sa objavili na internete tri výborné skladby – Ej padá, padá rosička, A ja taka čarna a Hojana – pribudlo niekoľko koncertov a hlavne kopec ocenení, z ktorých by sa menej odolným jedincom asi už zakrútila hlava. To však nie je prípad Martina „Majla“ Štefánika a jeho spoluhráčov z Ľudových mladistiev.

Poďme si tie úspechy zopakovať. V októbri 2016 vystúpili Ľudové Mladistvá na B-pódiu Bratislavských jazzových dní, kde získali z ôsmich skupín najväčší počet diváckych hlasov, čo znamená, že tento rok budú otvárať BJD na hlavnom pódiu. Koncom novembra 2016 na súťažnej prehliadke Nové tváre slovenského jazzu získali až tri ceny – za presvedčivý kolektívny výkon, za originálne spracovanie slovenského folklóru (Martin Štefánik) a za inštrumentálny výkon (bubeník Jakub Kačic). Začiatkom roka 2017 nasledovala cena Radio_Head Award v kategórii Objav roka. K „rádiohlave“ nedávno pribudla ďalšia cena – „zlatý ananás“, ktorý získali v súťaži talentov Jazz Fruit v rámci festivalu Mladí Ladí Jazz v Prahe. Medzičasom sa vyskytli aj v televíznej šou Zem spieva v RTVS, kde ich vystúpenie po prvýkrát vzbudilo nielen pozitívne, ale aj kontroverzné reakcie. Niektorí samozvaní hudobní kritici ich obvinili, že „prznia folklór“ – takéto hlasy však boli vo výraznej menšine.

V čom teda spočíva príčina úspechu Ľudových Mladistiev? Hlavne sú to skvelí muzikanti, ktorých hudba viditeľne a počuteľne baví. Či už je to líder – klavirista a aranžér Martin Majlo Štefánik, alebo jeho spoluhráči – bubeník Jakub Kačic, basgitarista Jozef Madola, cimbalista Peter Leto a huslista Jano Kružliak mladší. Na pódiu sa k nim pridáva aj kvarteto folklórnych speváčok a v štúdiu aj ďalší hostia (napríklad v pesničke Hojana to boli perkusionista Adrián Líška a spevák Samuel Hošek). Druhou príčinou je hudobný materiál – kapelník Majlo pristupuje veľmi tvorivo a nekonvenčne k úpravám slovenských ľudových piesní, či už známych alebo menej známych. Tretím, ale rozhodne nie zanedbateľným, dôvodom úspechu Ľudových Mladistiev je veľmi dobre zvládnuté self-promo, ktoré je postavené na zdravom sebavedomí a schopnosti rýchlo sa orientovať vo vodách slovenského showbiznisu. K vymedzeniu svojej hudby sa Martin „Majlo“ Štefánik v jednom rozhovore duchaplne vyjadril: „aj najväčší rocker má v sebe svoju babičku, ktorá chodila v kroji. Je to pocit príslušnosti.“ Dodajme, že pre slovenskú hudbu je zvýšený výskyt životaschopných talentovaných hudobníkov mladej generácie, ktorí takto vnímajú svoju príslušnosť, dôvod na mierny optimizmus. Po raketovom štarte Ľudových Mladistviev tak nielen ich početní fanúšikovia netrpezlivo očakávajú pripravovaný debutový album.

Tohto roku čaká Ľudové Mladistvá okrem nahrávania albumu aj niekoľko atraktívnych koncertov a v júli budú reprezentovať Slovensko na showcase festivale Czech Music Crossroads v Ostrave. My pripomíname, že ich svieže umenie si môžete vychutnať aj na Hlavnom námestí v Bratislave v rámci World Music Festival Bratislava.