Kevin Seddiki – Gitarista a drevený kalich

kevin-seddiki-gitarista-a-dreveny-kalich

Čo má spoločné gitarový virtuóz s dreveným kalichom? Hoci tento kalich nepochádza z tajomných legiend o svätom gráli, v rukách hudobného majstra získava čarovnú moc. Kevin Seddiki okrem bravúrnej rytmickej hry na gitaru ovláda hru aj na takzvaný zarb (tombak), starodávny iránsky (perzský) nástroj v tvare dreveného kalicha (goblet drum), ktorý je kľúčovým hudobným nástrojom využívaným v tradičnej perzskej hudbe.

K tomuto výnimočnému nástroju sa dostal v podstate náhodou. Počas svojich vystúpení a worshopov, aj po boku skladateľa a majstra v hre na ťahacej harmonike (bandoneón) Dina Saluzziho, spoznal rodinu Chemiraniovcov. Otec Djamchid a jeho dvaja synovia, Keyvan a Bijan, hrali na zarb. Kevin začal s Bijanom spolupracovať na hudobných projektoch a po roku sa rozhodol, že sa na tento nástroj naučí hrať. Dnes občas hrá na zarb aj na niektorých vystúpeniach.

Zaujímavosťou je, že Kevinova hudobná tvorba sa nedá zaradiť do žiadneho špecifického žánru. Od malička sa venoval klasickej i modernej hudbe, a tiež džezu. To je možno dôvod, prečo Kevin nedokáže povedať, aký štýl hudby hrá, pretože jeho špecialitou sa stala práve všestrannosť a eklekticizmus. Vo svojej tvorbe tak spája rôzne prvky z rôznych hudobných štýlov a dokáže ich bravúrne kombinovať. Svedčí o tom aj to, že spolupracoval s viacerými excelentnými hudobníkmi z rôznych hudobných žánrov (Al Di Meola, Paolo Pandolfo, Dino Saluzzi, Yasmine Hamdan ai.) a kultúr (Turecko, Argentína, India, Mongolsko, Eritrea, Arménsko, Irán, Grécko …).

Nesmieme však zabudnúť na gitaru. To je nástroj, s ktorým Kevin začal svoju kariéru a hral na nej už ako osemročný. Študoval klasickú hru na gitaru v Clermond-Ferrand vo Francúzsku, a potom na Štrasburskom konzervatóriu s argentínskym majstrom Pablom Marquezom. V Štrasburgu sa začal učiť klasickú a súčasnú hudbu, a súčasne navštevoval Katedru jazzu. To, že mu to s gitarou naozaj „hrá“, potvrdzuje aj to, že je držiteľom prestížneho ocenenie EUROPEAN GUITAR AWARD 2009.

Na podujatí WORLD MUSIC FESTIVAL BRATISLAVA Kevin Seddiki zahrá s Bijanom Chemiranim skladby z ich spoločného albumu Imaginarium. Ten je kombináciou prvkov klasickej hudby, džezu a world music. S touto tvorbou sa poslucháč zatúla do Perzie i Andalúzie, do Argentíny či Afriky, no okrem tradičných rytmov a melódií je v nich cítiť aj prvky experimentu a improvizácie, čo dodáva tradičnej hudbe moderný nádych.

Autor: Carmen
PR festivalu