Katarína Máliková – z nevesty hôľ kráľovná festivalov

katarina-malikova-z-nevesty-hol-kralovna-festivalov

O Kataríne Málikovej a jej debutovom albume Pustvopol sa už popísalo veľa papiera i nejedna obrazovka, ale jeho historický význam oceníme zrejme až o pár rokov. Zatiaľ si užívajme to, že sme svedkami malého zázraku – na Slovensku vznikla nahrávka, ktorá vzbudzuje rovnaký obdiv doma aj v zahraničí. Dôkazom sú nielen tri „rádiohlavy“ a rovnako tri umiestnenia v najlepšej dvadsiatke World Music Charts Europe (WMCE), ale aj množstvo pozvánok na koncertnú sezónu 2017.

Katarína Máliková na seba upozornila po prvýkrát v Demovnici Rádia_FM, kam poslala nahrávku pesničky Lesná jahoda, egreše, malina. Nasledovalo pesničkové obdobie s kapelou Katka & Kamaráti, s ktorou interpretovala nielen upravené ľudovky, ale aj piesňové útvary ovplyvnené šansónom, popom či jazzom. Prelom prišiel až po dohode s vydavateľstvom Slnko Records, ktoré sa rozhodlo dať Katke priestor na vydanie sólového albumu. Hoci aranžovanie a nahrávanie albumu bol veľmi náročný a zdĺhavý proces, oplatilo sa čakať. Album Pustvopol (2016) získal množstvo pozitívnych recenzií v slovenskej tlači aj v digitálnych médiách a jeho autorka sa stala nielen miláčikom odbornej kritiky, ale rovnako aj publika, o čom svedčia tri ceny Radio_Head Awards 2016: debut roka (hlasovanie poslucháčov), Album roka v kategórii world music a folk (hlasovanie odbornej poroty) a Album roka 2016/cena kritikov.

Zároveň s domácou popularitou prišli aj nadšené ohlasy zo zahraničia – hudbu z Pustvopolu vychválili napríklad českí publicisti Petr Dorůžka a Jiří Moravčík, poľský rozhlasový dramaturg Kuba Borysiak, nemecký rozhlasový dížej Thorsten Bednarz, ale aj kolegyne hudobníčky – Beata Hlavenková a Jitka Šuranská z Česka a Daga Gregorowicz z Poľska. Jednoducho tento album prišiel v pravý čas na pravé miesto a s pravým obsahom. Odvážna kombinácia folklóru, džezu, elektroniky a ďalších štýlov si získala aj hudobných redaktorov hlasujúcich do rebríčekov WMCE a TWMC (Transglobal World Music Charts) – v obidvoch rebríčkoch Katarína so svojím ansámblom bodovala v marci aj apríli 2017, vo WMCE dokonca v apríli postúpila až na ôsme miesto, čo bolo najlepšie umiestnenie spomedzi európskych interpretov. V máji Pustvopol v tom istom rebríčku opäť bodoval, tentoraz na desiatom mieste.

Za úspechom Kataríny Málikovej stojí nielen jej vlastná skladateľská invencia a podpora vydavateľstva, ale aj práca ľudí, ktorí sa podieľali na nahrávaní albumu. Okrem zvukárov, ktorí nahrávali Pustvopol, sú to hlavne členovia kapely, z ktorých väčšina to s ňou ťahá už od čias projektu Katka & Kamaráti. Sú to flautistka Katarína Turčinová, huslista Andrej Turčin, druhá huslistka Žaneta Mariňaková, akordeonista Ondrej Druga, kontrabasista Janko Tomek, bubeník Tomáš Hríbik a klaviristka Klaudia Kosmeľová. Vďaka nim je koncertná podoba Pustvopolu často ešte vzrušujúcejším dobrodružstvom ako počúvanie nahrávky.

Katarína Máliková a jej ansámbel budú tohto roku podľa všetkého jednou z najčastejšie koncertujúcich slovenských kapiel. Je tu veľká šanca, že po hustom koncertovaní v jarných kluboch a na letných festivaloch príde koncom septembra na Hlavné námestie v Bratislave perfektne zohratá a vyzretá skupina muzikantov, ktorá vás pri počúvaní Katkinej hudby a spevu vynesie poriadne vysoko, možno až nad strechy Starej radnice.