Interpreti

Ľudové Mladistvá

Hudobný projekt Ľudové Mladistvá vznikol v roku 2016 je zaujímavou novinkou skladateľa, klaviristu a zakladateľa projektu Martina Majla Štefánika (spolupracoval už s menami ako Celeste Buckingham, Majk Spirit, Ema Drobná, a pod.), ktorý spája prvky folklóru, jazzu, vážnej a energickej modernej hudby. Fúzia zdanlivo nesúrodých prvkov je v aranžmánoch Martina Majla Štefánika ojedinelá. Jeho skladby svojím jedinečným rukopisom prinášajú invenčný prístup k spracovaniu ľudových piesní. Táto 9-členná skupina okamžite po svojom vzniku vzbudila záujem širokej verejnosti. Získali ocenenia Nováčik roka – Bratislavské Jazzové Dni 2016, Nové tváre slovenského jazzu 2016, Nováčik roka – Radio_Head Awards 2016, Jazz Fruit – víťaz súťaže mladých talentov, Mladí Ladí Jazz, Praha.

Viac v sekcii Blog

K. Máliková & ansámbel

Katarína Malíková je mladá, ambiciózna speváčka, klaviristka a skladateľka, ktorá tvorí originálne skladby aj aranžmány ľudových piesní. Držiteľka prestížnych cien Radio_Head Awards v kategóriách: Debut roka 2016, Album roka/Cena kritikov 2016, Nahrávka roka – World Music/Folk 2016. Katarína pochádza z Polomky na Horehroní, ktoré je výnimočné svojou hudbou. Jej debutový album s názvom Pustvopol vyšiel v novembri 2016 v Slnko Records, okamžite si získal pozornosť odborníkov aj mnohých poslucháčov a stal sa jedným z top albumov za rok 2016 na Slovensku, okrem toho už trikrát za sebou bodoval v Top 20 rebríčka World Music Charts Europe. Piesne z albumu Pustvopol tvoria základ repertoáru jej koncertov, avšak rada svoje vystúpenia oživuje o skladby s nádychom rozprávkového šansónu a jazzu.

Viac v sekcii Blog

Banda

Skupina Banda predstavuje dlhoročne absolútnu špičku domácej world music scény. Paradoxom je, že veľká časť jej členov vyšla z folklórneho prostredia interpretov tradičnej hudby a popri hraní moderných úprav ľudových piesní pod názvom Banda sa mnohí z nich venujú aj „čistému“folklóru (napríklad ako Ľudová hudba Banda pri hraní myjavského folklóru, jej členovia sú aj členmi Muzičky či Ľudovej hudby Petra Obucha). Hudba Bandy je známa nielen poslucháčom na Slovensku, ale prezentovali sa aj na mnohých európskych pódiách a prenikli do rôznych hitparád s etnickou hudbou (World Music Charts Europe, Ethnocloud). Vo WMCE bodovali doteraz s dvomi albumami: Jedna a hraBanda, momentálne pripravujú v poradí tretí štúdiový album - piesne z neho predstavia aj na našom festivale.

Viac v sekcii Blog

[/one_third]

Renaud Garcia-Fons & Derya Türkan

Renaud Garcia-Fons je francúzsky kontrabasista, ktorého tvorbu rešpektujú tak jazzoví fanúšikovia, ako aj milovníci tzv. world music. Renaud je majstrom hry so slákom, za ktorú si vyslúžil od novinárov nálepku „Paganini kontrabasu“. Počas svojej kariéry nahral štrnásť sólových albumov a na ďalších desiatkach nahrávok spolupracoval ako hosť. V jeho diskografii nájdete albumy s hudobníkmi z rôznych hudobných kultúr sveta – napríklad s vietnamským gitaristom Nguyenom Le, španielskym gitaristom Gerardom Núňezom, tureckým hráčom na flautu ney Kudsim Ergunerom, či tuniským spevákom Dhaferom Youssefom. Na bratislavský festival world music príde predstaviť svoj projekt Silk Moon s Deryanom Türkanom, tureckým hráčom na kemenče.

Viac v sekcii Blog

Kalàscima

Kalàscima je zoskupenie šiestich skúsených hudobníkov z juhu Talianska, ktorí majstrovsky ovládajú nielen svoje nástroje, ale aj emócie publika. Ich hlavnou inšpiráciou je tradičný štýl pizzica, známy aj ako tarantella. Okrem akustických nástrojov typických pre tento druh hudby - tamburína, darbuka, akordeón, gajdy, píšťaly, husle, buzuki či mandolína, často a radi experimentujú aj s elektronikou. Ich album Psychedelic Trance Tarantella bodoval v apríli 2015 na 6. mieste rebríčka World Music Charts Europe. Program s rovnakým názvom odohrali vlani na niekoľkých významných festivaloch v Európe i v zámorí. My sme veľmi radi, že v septembri sa zastavia na druhom ročníku nášho festivalu v centre Bratislavy a okrem koncertu ponúknu divákom aj workshop.

Viac v sekcii Blog

[/full_width]