Interpreti

Ľudové Mladistvá (SK)

Hudobný projekt Ľudové Mladistvá vznikol v roku 2016 je zaujímavou novinkou skladateľa, klaviristu a zakladateľa projektu Martina Majla Štefánika (spolupracoval už s menami ako Celeste Buckingham, Majk Spirit, Ema Drobná, a pod.), ktorý spája prvky folklóru, jazzu, vážnej a energickej modernej hudby. Fúzia zdanlivo nesúrodých prvkov je v aranžmánoch Martina Majla Štefánika ojedinelá. Jeho skladby svojím jedinečným rukopisom prinášajú invenčný prístup k spracovaniu ľudových piesní. Táto 9-členná skupina okamžite po svojom vzniku vzbudila záujem širokej verejnosti. Získali ocenenia Nováčik roka – Bratislavské Jazzové Dni 2016, Nové tváre slovenského jazzu 2016, Nováčik roka – Radio_Head Awards 2016, Jazz Fruit – víťaz súťaže mladých talentov, Mladí Ladí Jazz, Praha.

Viac v sekcii Blog

K. Máliková&ansámbel (SK)

Katarína Malíková je mladá, ambiciózna speváčka, klaviristka a skladateľka, ktorá tvorí originálne skladby aj aranžmány ľudových piesní. Držiteľka prestížnych cien Radio_Head Awards v kategóriách: Debut roka 2016, Album roka/Cena kritikov 2016, Nahrávka roka – World Music/Folk 2016. Katarína pochádza z Polomky na Horehroní, ktoré je výnimočné svojou hudbou. Jej debutový album s názvom Pustvopol vyšiel v novembri 2016 v Slnko Records, okamžite si získal pozornosť odborníkov aj mnohých poslucháčov a stal sa jedným z top albumov za rok 2016 na Slovensku, okrem toho už trikrát za sebou bodoval v Top 20 rebríčka World Music Charts Europe. Piesne z albumu Pustvopol tvoria základ repertoáru jej koncertov, avšak rada svoje vystúpenia oživuje o skladby s nádychom rozprávkového šansónu a jazzu.

Viac v sekcii Blog

Banda (SK)

Skupina Banda predstavuje dlhoročne absolútnu špičku domácej world music scény. Paradoxom je, že veľká časť jej členov vyšla z folklórneho prostredia interpretov tradičnej hudby a popri hraní moderných úprav ľudových piesní pod názvom Banda sa mnohí z nich venujú aj „čistému“folklóru (napríklad ako Ľudová hudba Banda pri hraní myjavského folklóru, jej členovia sú aj členmi Muzičky či Ľudovej hudby Petra Obucha). Hudba Bandy je známa nielen poslucháčom na Slovensku, ale prezentovali sa aj na mnohých európskych pódiách a prenikli do rôznych hitparád s etnickou hudbou (World Music Charts Europe, Ethnocloud). Vo WMCE bodovali doteraz s dvomi albumami: Jedna a hraBanda, momentálne pripravujú v poradí tretí štúdiový album - piesne z neho predstavia aj na našom festivale.

Viac v sekcii Blog

R.Garcia-Fons (F)&D.Türkan (T)

Renaud Garcia-Fons je francúzsky kontrabasista, ktorého tvorbu rešpektujú tak jazzoví fanúšikovia, ako aj milovníci tzv. world music. Renaud je majstrom hry so slákom, za ktorú si vyslúžil od novinárov nálepku „Paganini kontrabasu“. Počas svojej kariéry nahral štrnásť sólových albumov a na ďalších desiatkach nahrávok spolupracoval ako hosť. V jeho diskografii nájdete albumy s hudobníkmi z rôznych hudobných kultúr sveta – napríklad s vietnamským gitaristom Nguyenom Le, španielskym gitaristom Gerardom Núňezom, tureckým hráčom na flautu ney Kudsim Ergunerom, či tuniským spevákom Dhaferom Youssefom. Na bratislavský festival world music príde predstaviť svoj projekt Silk Moon s Deryanom Türkanom, tureckým hráčom na kemenče. Duo najväčšieho a najmenšieho sláčikového nástroja.
V spolupráci s Francúzskym inštitútom.

Viac v sekcii Blog

Kalàscima (ITA)

Kalàscima je zoskupenie šiestich skúsených hudobníkov z juhu Talianska, ktorí majstrovsky ovládajú nielen svoje nástroje, ale aj emócie publika. Ich hlavnou inšpiráciou je tradičný štýl pizzica, známy aj ako tarantella. Okrem akustických nástrojov typických pre tento druh hudby - tamburína, darbuka, akordeón, gajdy, píšťaly, husle, buzuki či mandolína, často a radi experimentujú aj s elektronikou. Ich album Psychedelic Trance Tarantella bodoval v apríli 2015 na 6. mieste rebríčka World Music Charts Europe. Program s rovnakým názvom odohrali vlani na niekoľkých významných festivaloch v Európe i v zámorí. My sme veľmi radi, že v septembri sa zastavia na druhom ročníku nášho festivalu v centre Bratislavy a okrem koncertu ponúknu divákom aj workshop.

Viac v sekcii Blog

Oratnitza (BUL)

Oratnitza je špičková bulharská kapela, ktorá rozvírila kluby po celej Európe. Stovky fanúšikov menia ich koncerty na veľké párty. Táto kapela prináša dubstep, ethnofusion, polyfónne spevy spolu nástrojmi ako bulharský kaval, didžeridu, gajdy a cajón. Dynamická nadupaná hudba Oratnitze zaujala už v ich albume Folktron (2016), ktorý sa umiestnil na 18. mieste v rebríčku WMCE. Kapela má po sérii koncertov viac než pozitívne ohlasy u publika a v médiách. Koncom roka 2016 sa k skupine pridali speváčky, ktoré preslávili bulharské viachlasy v zoskupeniach Mystery of Bulgarian Voices a Cosmic Voices from Bulgaria. Bulharské polyfónne spevy sú pojmom - ako budú fungovať v spojení s akusticky zahranou D´n´B hudbou, sa čoskoro presvedčíte na našom festivale.

Viac v sekcii Blog

K.Cicha&B.Pałyga (PL)

Karolina Cicha je speváčka, skladateľka a orchester tvorený jedným človekom. Hrá na množstve nástrojov súčasne a používa rôzne vokálne techniky, ktoré sama vymyslela. Pochádza z Białystoku, regiónu Podlesie, kultúrne aj etnicky rozmanitej oblasti na hranici medzi východom a západom. Jej album 9 jazykov je spoluprácou s multiinštrumentalistom Bartom Pałygom. Piesne na tomto albume skomponovala sama Karolina k textom vo viacerých jazykoch etnických menšín tohto regiónu: tatárskom, rómskom, litovskom, bieloruskom, ukrajinskom, ruskom, jidiš, poľskom a esperante. Výsledkom je moderný mix štýlov, v ktorom majú obaja protagonisti priestor prejaviť všetky rozmery svojho talentu. Tento projekt pre 2 ľudí, 9 jazykov a 13 nástrojov už odznel v 14 krajinách, Slovensko bude pätnástou.

Viac v sekcii Blog

Ľ. Gašpar - Cimbal Project (SK)

Ľubomír Gašpar je cimbalista a hudobný aranžér, potomok slávnej podpolianskej hudobníckej rodiny. Jeho hudobné zoskupenie ''Ľubomír Gašpar - Cimbal Project '' tvoria okrem kapelníka aj klavirista Jakub Tököly, kontrabasista Peter ''Kozmo'' Korman a bubeník Kristián Kuruc. V tomto zložení sa stali víťazom medzinárodnej súťaže Jazz Fruit – Mladí ladí jazz Praha 2016 a v tom istom roku získali aj dve ocenenia na domácej súťaži Nové tváre slovenského jazzu – cenu za inštrumentálny výkon a cenu za pôvodnú autorskú skladbu Ľubomíra Gašpara Jewish Wedding. V súčasnosti kapela pripravuje svoj prvý štúdiový album.

Viac v sekcii Blog

KarpaTon (SK)

Formácia KarpaTon je dlhodobým hudobným projektom Michala Smetanku a Eduarda Fertáľa, ktorý spája zaujímavých a originálnych hudobníkov venujúcich sa interpretácii folklórnej, artificiálnej, džezovej a alternatívnej hudby vyúsťujúcej do žánru worldmusic. Charakteristickým znakom KarpaTonu je akustický prejav, ktorý využíva množstvo etnických hudobných nástrojov. Michal Smetanka je vedúcou postavou súboru, ktorého počet členov sa môže pohybovať od 10 až do 20 členov. Smetanka nahral tri autorské CD (KarpaTon – 2011, Na koreňu – 2011 a Karpat Mater – 2015). Najnovší projekt KarpaTonu sa volá Hlasy predkov, mapuje korene hudobnej kultúry Lemkov (Rusínov) a hosťujú v ňom muzikanti zo Slovenska, Poľska a Česka.

Viac v sekcii Blog

Karin Sarkisjan (SK/AR)

Posledného potvrdeného interpreta na festivale si vybrali prostredníctvom internetového hlasovania samotní diváci. Speváčka, skladateľka a klaviristka Karin Sarkisjan pochádza síce z Arménska, ale na Slovensku trvalo žije od roku 1993. Absolvovala vysokú školu múzických umení v Jerevane v odbore kompozícia. Okrem skladania vážnej hudby sa venuje aj spevu – žánrovo sa jej repertoár blíži k world music - často aranžuje ľudové piesne pre rôzne nástrojové obsadenia, prípadne sa sama sprevádza na klavíri. V minulosti hosťovala na koncertoch takých skupín ako Balkansambel, Bashavel, Pressburger Klezmer Band alebo Shum Davar. Niekoľko úprav arménskych ľudových piesní v jej podaní môžete nájsť napríklad na albume Tsvantsik Yorn od Pressburger Klezmer Bandu. Na našom festivale vystúpi Karin ako klaviristka a speváčka v triu s hráčom na duduk Marekom Pastírikom a akordeonistom Tomášom Valíčkom.

Viac v sekcii Blog