Bijan Chemirani – famózny perkusionista a čarovné struny

bijan-chemirani-famozny-perkusionista-a-carovne-struny

Perkusionisti sú v európskych hudobných žánroch často hudobníci, ktorí vytvárajú len akési hudobné „krovie“ džezovým, rockovým či klasickým sólistom a nesústreďuje sa na nich hlavná pozornosť publika. Inakšie je to v tradičnej hudbe Iránu, Indie či zadnej Indie a ďalekého Východu, kde hrajú bicie a perkusívne nástroje často ústrednú úlohu. Bijan Chemirani medzi perkusiami doslova vyrastal, keďže jeho otec je slávny iránsky perkusionista Djamchid Chemirani, ktorý študoval nielen v Teheráne, ale aj hudobnú teóriu na parížskej Sorbone. Hoci jeho otec sa preslávil hlavne hrou na zarb (tonbak), Bijan sa naučil hrať aj na iné perkusie – riqq, bendir, udu a ďalšie. Okrem Tria Chemirani so svojím otcom a bratom Keyvanom, ktoré hralo tradičnú perzskú hudbu a účinkovalo na mnohých významných európskych festivaloch a pódiách, začal Bijan poškuľovať aj po iných žánroch, ba dokonca po iných nástrojoch. Do oka aj ucha mu padol nástroj zvaný kemenče, ktorým sa sprevádzali súfijskí básnici, ale skúšal to aj s klavírom a akordeónom.

Hoci Bijan Chemirani sa počas svojej muzikantskej kariéry stretol v štúdii alebo na pódiu s rôznymi hudobníkmi (hral napríklad aj na Stingovom vianočnom albume If On A Winter´s Night…), vždy ho to ťahalo k vlastným projektom, ktoré boli orientované skôr na pestré kombinácie etnickej hudby. Keďže Bijan žije v juhofrancúzskom prístavnom meste Marseille, má vrúcny vzťah k mediteránnym hudobným tradíciám. Preto má na konte aj skvelé nahrávky s hráčom na krétsku lýru Rossom Dalym, s okcitánsko-anatolsko- iránskym triom Forabandit, hrá aj v španielsko-grécko- iránskom triu s Efrenom Lopezom a Steliosom Petrakisom a v mnohých ďalších medzinárodných projektoch.

Do tohto hudobníckeho životopisu krásne zapadá aj duo s francúzskym gitaristom Kevinom Seddikim. Perkusionista so slabosťou pre strunové nástroje a gitarista s láskou k perkusiám dosiahli pri nahrávaní spoločného albumu Imaginarium nezvyklú súhru. Pocity z tejto tvorby sú priam poeticky opísané v popise albumu: „Snové záblesky svižných strún a delikátny dotyk perkusií a jasná polyrytmika, ktorá modernizuje tradíciu ďaleko od elitárstva. Tak ako perzská poézia, vplyv tejto stredozemnej kultúry vytvára atmosféru elegancie a harmónie, je oázou pokoja, ktorá ukazuje cestu ako dosiahnuť rovnováhu“.

 

Autor: Potkan