Banda – Skupina, ktorá prešla od folklóru k world music a späť

banda-skupina-ktora-presla-od-folkloru-k-world-music-a-spat

Skupina Banda predstavuje dlhoročne absolútnu špičku domácej world music scény. Paradoxom je, že veľká časť jej členov vyšla z folklórneho prostredia interpretov tradičnej hudby a popri hraní moderných úprav ľudových piesní pod názvom Banda sa mnohí z nich venujú aj „čistému“ folklóru. Hudba Bandy je známa nielen poslucháčom na Slovensku, ale reprezentovali aj na mnohých európskych pódiách a prenikli do rôznych hitparád s etnickou hudbou (World Music Charts Europe, Ethnocloud).

Ešte skôr ako v roku 2003 prišiel na svet projekt Banda, stretli sa jeho budúci členovia v súbore s názvom Ľudová hudba Samka Smetanu. Keď sa kapela rozšírila o bubeníka (postupne sa na tomto poste vystriedali Eddy Portella, Roman Kozák a Igor Ajdži Sabo), pustila sa do prerábania zväčša menej známych ľudových piesní na „world music spôsob“. Kapelníkom Bandy je huslista, mandolinista a spevák Samo Smetana, ale veľmi dôležitý je aj hudobný prínos ostatných členov kapely – cimbalistky Betky Lukáčovej, violistu a hráča na buzuki a mandolínu Ivana Hanulu, kontrabasistu Petra Obucha a klávesistky Evy Brunovskej. Všetci členovia Bandy sú aj výborní speváci a speváčky. V hudbe Bandy sa stretáva láska k folklóru a dôverná znalosť prameňov ľudovej hudby s nadhľadom aj humorom. Kapela je schopná so svojím súčasným repertoárom uspokojiť tak návštevníkov folklórnych festivalov, ako aj prívržencov menej ortodoxnej „hudby sveta“.

Doteraz nahrala Banda dva štúdiové albumy – Jedna (2010) a hraBanda (2014). Obidva sa dostali do finále súťaže Radio_Head Awards v kategórii world music a folk a obidva aj bodovali v prvej dvadsiatke WMCE. Hneď po druhom albume vyšla aj jedna zberateľská rarita – „kytica“ myjavských piesní s názvom Na Mijave na rínečku, ktorú skupina nahrala pod názvom Ľudová hudba Banda. Je to vlastne zvuková ilustrácia rovnomenného spevníka myjavských piesní, ktoré kedysi zozbieral Samov otec Miloš Smetana a vyšla samostatne aj ako príloha knihy. Medzičasom sa členovia skupiny venovali i ďalším hudobným projektom, ktorých má každý z nich niekoľko a na prelome rokov 2016 a 2017 sa Samo Smetana a Betka Lukáčová zúčastnili ako porotcovia aj na úspešnej televíznej šou Zem spieva. Cimbalistka Betka má okrem toho skúsenosť aj s účinkovaním v projekte La Banda Europa na festivale Celtic Connections v Glasgowe.

Tohto roku nahráva Banda svoj v poradí tretí štúdiový album. Skladby z neho, ale aj osvedčené staré hity si určite radi vypočujú domáci aj zahraniční účastníci World Music Festivalu Bratislava, ktorých Banda rada presvedčí o tom, že je ešte stále v skvelej muzikantskej forme.