Archív 2017

Ľudové Mladistvá (SK)

Hudobný projekt Ľudové Mladistvá vznikol v roku 2016 je zaujímavou novinkou skladateľa, klaviristu a zakladateľa projektu Martina Majla Štefánika (spolupracoval už s menami ako Celeste Buckingham, Majk Spirit, Ema Drobná, a pod.), ktorý spája prvky folklóru, jazzu, vážnej a energickej modernej hudby. Fúzia zdanlivo nesúrodých prvkov je v aranžmánoch Martina Majla Štefánika ojedinelá. Jeho skladby svojím jedinečným rukopisom prinášajú invenčný prístup k spracovaniu ľudových piesní. Táto 9-členná skupina okamžite po svojom vzniku vzbudila záujem širokej verejnosti. Získali ocenenia Nováčik roka – Bratislavské Jazzové Dni 2016, Nové tváre slovenského jazzu 2016, Nováčik roka – Radio_Head Awards 2016, Jazz Fruit – víťaz súťaže mladých talentov, Mladí Ladí Jazz, Praha.

Viac v sekcii Blog

K. Máliková&ansámbel (SK)

Katarína Malíková je mladá, ambiciózna speváčka, klaviristka a skladateľka, ktorá tvorí originálne skladby aj aranžmány ľudových piesní. Držiteľka prestížnych cien Radio_Head Awards v kategóriách: Debut roka 2016, Album roka/Cena kritikov 2016, Nahrávka roka – World Music/Folk 2016. Katarína pochádza z Polomky na Horehroní, ktoré je výnimočné svojou hudbou. Jej debutový album s názvom Pustvopol vyšiel v novembri 2016 v Slnko Records, okamžite si získal pozornosť odborníkov aj mnohých poslucháčov a stal sa jedným z top albumov za rok 2016 na Slovensku, okrem toho už trikrát za sebou bodoval v Top 20 rebríčka World Music Charts Europe. Piesne z albumu Pustvopol tvoria základ repertoáru jej koncertov, avšak rada svoje vystúpenia oživuje o skladby s nádychom rozprávkového šansónu a jazzu.

Viac v sekcii Blog

Banda (SK)

Skupina Banda predstavuje dlhoročne absolútnu špičku domácej world music scény. Paradoxom je, že veľká časť jej členov vyšla z folklórneho prostredia interpretov tradičnej hudby a popri hraní moderných úprav ľudových piesní pod názvom Banda sa mnohí z nich venujú aj „čistému“folklóru (napríklad ako Ľudová hudba Banda pri hraní myjavského folklóru, jej členovia sú aj členmi Muzičky či Ľudovej hudby Petra Obucha). Hudba Bandy je známa nielen poslucháčom na Slovensku, ale prezentovali sa aj na mnohých európskych pódiách a prenikli do rôznych hitparád s etnickou hudbou (World Music Charts Europe, Ethnocloud). Vo WMCE bodovali doteraz s dvomi albumami: Jedna a hraBanda, momentálne pripravujú v poradí tretí štúdiový album - piesne z neho predstavia aj na našom festivale.

Viac v sekcii Blog

R.Garcia-Fons (F)&D.Türkan (T)

Renaud Garcia-Fons je francúzsky kontrabasista, ktorého tvorbu rešpektujú tak jazzoví fanúšikovia, ako aj milovníci tzv. world music. Renaud je majstrom hry so slákom, za ktorú si vyslúžil od novinárov nálepku „Paganini kontrabasu“. Počas svojej kariéry nahral štrnásť sólových albumov a na ďalších desiatkach nahrávok spolupracoval ako hosť. V jeho diskografii nájdete albumy s hudobníkmi z rôznych hudobných kultúr sveta – napríklad s vietnamským gitaristom Nguyenom Le, španielskym gitaristom Gerardom Núňezom, tureckým hráčom na flautu ney Kudsim Ergunerom, či tuniským spevákom Dhaferom Youssefom. Na bratislavský festival world music príde predstaviť svoj projekt Silk Moon s Deryanom Türkanom, tureckým hráčom na kemenče. Duo najväčšieho a najmenšieho sláčikového nástroja.
V spolupráci s Francúzskym inštitútom.

Viac v sekcii Blog

Kalàscima (ITA)

Kalàscima je zoskupenie šiestich skúsených hudobníkov z juhu Talianska, ktorí majstrovsky ovládajú nielen svoje nástroje, ale aj emócie publika. Ich hlavnou inšpiráciou je tradičný štýl pizzica, známy aj ako tarantella. Okrem akustických nástrojov typických pre tento druh hudby - tamburína, darbuka, akordeón, gajdy, píšťaly, husle, buzuki či mandolína, často a radi experimentujú aj s elektronikou. Ich album Psychedelic Trance Tarantella bodoval v apríli 2015 na 6. mieste rebríčka World Music Charts Europe. Program s rovnakým názvom odohrali vlani na niekoľkých významných festivaloch v Európe i v zámorí. My sme veľmi radi, že v septembri sa zastavia na druhom ročníku nášho festivalu v centre Bratislavy a okrem koncertu ponúknu divákom aj workshop.

Viac v sekcii Blog

Oratnitza (BUL)

Oratnitza je špičková bulharská kapela, ktorá rozvírila kluby po celej Európe. Stovky fanúšikov menia ich koncerty na veľké párty. Táto kapela prináša dubstep, ethnofusion, polyfónne spevy spolu nástrojmi ako bulharský kaval, didžeridu, gajdy a cajón. Dynamická nadupaná hudba Oratnitze zaujala už v ich albume Folktron (2016), ktorý sa umiestnil na 18. mieste v rebríčku WMCE. Kapela má po sérii koncertov viac než pozitívne ohlasy u publika a v médiách. Koncom roka 2016 sa k skupine pridali speváčky, ktoré preslávili bulharské viachlasy v zoskupeniach Mystery of Bulgarian Voices a Cosmic Voices from Bulgaria. Bulharské polyfónne spevy sú pojmom - ako budú fungovať v spojení s akusticky zahranou D´n´B hudbou, sa čoskoro presvedčíte na našom festivale.

Viac v sekcii Blog

K.Cicha&B.Pałyga (PL)

Karolina Cicha je speváčka, skladateľka a orchester tvorený jedným človekom. Hrá na množstve nástrojov súčasne a používa rôzne vokálne techniky, ktoré sama vymyslela. Pochádza z Białystoku, regiónu Podlesie, kultúrne aj etnicky rozmanitej oblasti na hranici medzi východom a západom. Jej album 9 jazykov je spoluprácou s multiinštrumentalistom Bartom Pałygom. Piesne na tomto albume skomponovala sama Karolina k textom vo viacerých jazykoch etnických menšín tohto regiónu: tatárskom, rómskom, litovskom, bieloruskom, ukrajinskom, ruskom, jidiš, poľskom a esperante. Výsledkom je moderný mix štýlov, v ktorom majú obaja protagonisti priestor prejaviť všetky rozmery svojho talentu. Tento projekt pre 2 ľudí, 9 jazykov a 13 nástrojov už odznel v 14 krajinách, Slovensko bude pätnástou.

Viac v sekcii Blog

Ľ. Gašpar - Cimbal Project (SK)

Ľubomír Gašpar je cimbalista a hudobný aranžér, potomok slávnej podpolianskej hudobníckej rodiny. Jeho hudobné zoskupenie ''Ľubomír Gašpar - Cimbal Project '' tvoria okrem kapelníka aj klavirista Jakub Tököly, kontrabasista Peter ''Kozmo'' Korman a bubeník Kristián Kuruc. V tomto zložení sa stali víťazom medzinárodnej súťaže Jazz Fruit – Mladí ladí jazz Praha 2016 a v tom istom roku získali aj dve ocenenia na domácej súťaži Nové tváre slovenského jazzu – cenu za inštrumentálny výkon a cenu za pôvodnú autorskú skladbu Ľubomíra Gašpara Jewish Wedding. V súčasnosti kapela pripravuje svoj prvý štúdiový album.

Viac v sekcii Blog

KarpaTon (SK)

Formácia KarpaTon je dlhodobým hudobným projektom Michala Smetanku a Eduarda Fertáľa, ktorý spája zaujímavých a originálnych hudobníkov venujúcich sa interpretácii folklórnej, artificiálnej, džezovej a alternatívnej hudby vyúsťujúcej do žánru worldmusic. Charakteristickým znakom KarpaTonu je akustický prejav, ktorý využíva množstvo etnických hudobných nástrojov. Michal Smetanka je vedúcou postavou súboru, ktorého počet členov sa môže pohybovať od 10 až do 20 členov. Smetanka nahral tri autorské CD (KarpaTon – 2011, Na koreňu – 2011 a Karpat Mater – 2015). Najnovší projekt KarpaTonu sa volá Hlasy predkov, mapuje korene hudobnej kultúry Lemkov (Rusínov) a hosťujú v ňom muzikanti zo Slovenska, Poľska a Česka.

Viac v sekcii Blog

Karin Sarkisjan (SK/AR)

Posledného potvrdeného interpreta na festivale si vybrali prostredníctvom internetového hlasovania samotní diváci. Speváčka, skladateľka a klaviristka Karin Sarkisjan pochádza síce z Arménska, ale na Slovensku trvalo žije od roku 1993. Absolvovala vysokú školu múzických umení v Jerevane v odbore kompozícia. Okrem skladania vážnej hudby sa venuje aj spevu – žánrovo sa jej repertoár blíži k world music - často aranžuje ľudové piesne pre rôzne nástrojové obsadenia, prípadne sa sama sprevádza na klavíri. V minulosti hosťovala na koncertoch takých skupín ako Balkansambel, Bashavel, Pressburger Klezmer Band alebo Shum Davar. Niekoľko úprav arménskych ľudových piesní v jej podaní môžete nájsť napríklad na albume Tsvantsik Yorn od Pressburger Klezmer Bandu. Na našom festivale vystúpi Karin ako klaviristka a speváčka v triu s hráčom na duduk Marekom Pastírikom a akordeonistom Tomášom Valíčkom.

Viac v sekcii Blog

KONFERENCIA

Táto konferencia ponúka priestor na stretnutia s významnými odborníkmi, ako aj na získavanie zahraničných kontaktov a zdieľanie informácií o world music.

Všetky podujatia konferencie sú otvorené širšiemu okruhu záujemcov (predovšetkým z radov profesionálov -hudobníkov, manažérov a PR pracovníkov, teoretikov, študentov a i.).  Z dôvodu limitovaného počtu miest je vhodné, aby ste sa registrovali vopred.

» REGISTRÁCIA

» Skryť registračný formulár

22. september 2017 od 10:00 (Zichyho palác, Ventúrska 9, Bratislava, 2. posch. – Hudobný salón)

Slovensko a world music

František Morong a Barbora Morongová (SK)

15 rokov existencie Tanečných Domov na Slovensku

Bohaté kultúrne zdroje, prirodzená komunikatívnosť tradičnej hudby a tanca a interaktivita s verejnosťou sú základné piliere, na ktorých je postavený projekt Tanečný dom, organizovaný o.z. Dragúni v Bratislave a na Slovensku pravidelne od roku 2002. Podľa organizátorov je podujatie už hnutím, s množstvom pravidelných, aktívnych účastníkov. Tanečný Dom vytvára priestor k prirodzenej komunikácií, aktívnej zábave - bezprostrednému užívaniu a rozvíjaniu tradičného hudobno-tanečného umenia pod vedením kvalitných lektorov. Koncept je založený na poznaní a rešpekte k tradícii , ambíciou je umožniť zúčastneným na vlastnej koži zažiť a spoluvytvárať atmosféru pri živej hudobnej produkcii. Už 11 rokov mu patrí stabilné miesto aj na festivale Pohoda, kde Nay Tanečný Dom patrí medzi obľúbené podujatia festivalu.
Aké boli začiatky, aké sú výsledky a vízie? Kam smeruje folklórne hnutie? Kto sú hlavní aktéri a čo môže Slovensko ponúknuť európskej i svetovej hudobnej scéne v tomto smere? Na tieto témy budeme hľadať odpovede v príspevku F. Moronga.

František Morong
Študoval na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. V roku 2002 ako zakladajúci člen združenia Dragúni inicioval vznik úspešného interaktívneho hnutia - Tanečný dom, ktoré prezentuje tradičné tanečné a hudobné umenie pre verejnosť. Vytvoril značku a festival Nay Tanečný dom, v rámci festivalu Pohoda. Bol umeleckým vedúcim súboru Technik, kde bol spoluautor hudobno -tanečného programu Folklove, vytvoril choreografie pre Lúčnicu a SĽUK, programy pre festivaly (Východná, Myjava, Detva ai).

Barbora Morongová
Členka združenia Dragúni. Vyštudovala etnológiu na Katedre etnológie a kultúrnej antropológie Filozofickej fakulty UK v Bratislave a pedagogiku ľudového tanca na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. V roku 2010 získala doktorát na Ústave hudobnej vedy Slovenskej akadémie vied v Bratislave v odbore etnochoreológia. 10 rokov pôsobila ako interpret v štátnom umeleckom súbore Lúčnica. Svoju profesionálnu orientáciu zamerala na výskumu tanca. Taktiež má pedagogickú (DFS, FS, verejnosť) a choreografickú prax (Technik, SĽUK a i.). Angažuje sa ako organizátor podujatí, autor programov na festivaloch a porôt v oblasti folklorizmu (vrátane televízneho projektu Zem spieva). Za svoju činnosť získali viacero ocenení. Zamestnaná je ako hlavný štátny radca pre oblasť nehmotného kultúrneho dedičstva na Ministerstve kultúry SR.

Zobraziť viac

Katarína Babčáková a Michal Noga (SK)

Folklórny festival Východná a ďalšie hudobno-tanečné projekty Národného osvetového centra

Národné osvetové centrum (www.nocka.sk) už viac ako 60 rokov systematicky pracuje v oblasti rozvoja folklórneho hnutia. Je hlavným organizátorom Folklórneho festivalu Východná, vyhlasuje a odborne vedie 8 celoštátnych súťaží v oblasti ľudového tanca a ľudovej hudby a organizuje niekoľko tvorivých dielní pod vedením profesionálnych lektorov. Odborní pracovníci sú lektormi školení vedúcich folklórnych kolektívov, ktorých je na Slovensku takmer tisíc. Inštitúcia sa zaoberá i výskumom a dokumentáciou ľudového tanca (projekt Ľudové tance regiónov Slovenska), publikovaním metodických a materiálových publikácií a digitalizáciou objektov z oblasti ľudovej hudby a tanca. V súčasnosti pripravuje Encyklopédiu scénického folklorizmu Slovenska. Prostredníctvom tvorivých dielní, súťaží, školení a umeleckých programov systematicky a metodicky usmerňuje rozsiahle folklórne hnutie. To v súlade s cieľmi Koncepcie tradičnej ľudovej kultúry prispieva k poznávaniu, uchovávaniu a prezentácii hodnôt nášho nehmotného kultúrneho dedičstva.

Katarína Babčáková
Po ukončení VŠ v roku 2002 na Katedre etnológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského získala doktorát v odbore etnochoreológia na Katedre etnológie a folkloristiky Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Od roku 2002 pôsobí v Národnom osvetovom centre, kde sa zúčastňuje na organizácii a koncepcii celoštátnych folklórnych súťaží a Folklórneho festivalu Východná. Je autorkou viacerých etnochoreologických príspevkov a mnohých umeleckých programov na folklórnych festivaloch. Vedie tvorivé dielne a školenia v oblasti ľudového tanca a zúčastňuje sa na výskumoch tanečnej tradície.
Michal Noga
Muzikant, huslista- primáš, ktorý sa aktívne venuje tradičnej ľudovej hudbe. Vyštudoval odbor etnológia na Katedre etnológie a folkloristiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Hlavným inšpiračným zdrojom a východiskom jeho interpretácie sú hudobné štýly starých dedinských kapiel. V súčasnosti pracuje v Národnom osvetovom centre ako odborný pracovník pre folklór a folklorizmus. Absolvoval niekoľko terénnych výskumov zameraných na tradičnú ľudovú hudbu, čo je dôležité pre dokonalé poznanie štýlovej hry. Okrem aktívneho hrania na husliach sa už niekoľko rokov uplatňuje aj ako lektor vo väčšine hudobných workshopov organizovaných na Slovensku so zameraním výučby tradičnej ľudovej hudby. Spolupracuje s viacerými hudobníkmi, folklórnymi kolektívmi (Borievka, Železiar, Vranovčan, Banda, Partia, Dragúni, KMAF, Kumšt, atď.) a podieľal sa na niekoľkých zaujímavých hudobno-tanečných projektoch na Slovensku i v zahraničí (Husľovačka I., II., RomaFest JAPAN TOUR – 2011, Tanec medzi črepinami - soundtrack – 2012, Vytvorila dedina, tancuje mesto – 2015).

Zobraziť viac

Jarmila Vlčková a Ľubica Zajacová Záborská (SK)

Slovenská world music a jej  zdroje, vývoj a súčasný stav

Z čoho čerpá slovenská world music? Aká je slovenská scéna a kto sú jej predstavitelia? Na to sa budú snažiť odpovedať zástupkyne platformy World Music from Slovakia.

Zobraziť viac

22. september 2017 od 13:00 (Zichyho palác, Ventúrska 9, Bratislava, 2. posch. – Hudobný salón)

Jana Ambrózová a Michal Noga (SK)

Muzikantské “harmaňije” z Telgártu a Šumiaca

Audiovizuálna prezentácia venovaná tradičným herným štýlom rómskych muzikantov sláčikových hudieb z Telgártu a Šumiaca. Prostredníctvom herných ukážok vychádzajúcich z hry popredných muzikantských osobností spomenutých obcí, vizuálnej projekcie a slovného komentára vás členovia Ľudovej hudby Michala Nogu pod vedením hosťky, etnomuzikologičky Jany Ambrózovej zasvätia do tajov a podstaty horehronskej ansámblovej hudby.

Ľudová hudba Michala Nogu:

Michal Noga – prim, sekund

Jana Ambrózová – terc, prim

Ján Tej – violová kontra

Tomáš Čopík – kontrabas

Jana Ambrózová je skúsená speváčka, hráčka na husliach a etnomuzikologička. Pracuje ako pedagogicko-vedecká pracovníčka na Katedre etnológie a folkloristiky Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, kde okrem iného vyučuje “štýlovú hru” na husliach. Donedávna bola členkou dvoch známych ženských speváckych skupín – TRNKI (Banská Bystrica) a Vranky (Nitra), ktoré sa zameriavajú na dôslednú spevácku interpretáciu piesní v duchu lokálnych vokálnych speváckych štýlov. Ohľadom vedeckej preokupácie sa venuje výskumu tradičných herných štýlov s dôrazom na hru huslistov a kontrášov. Založila a je predsedníčkou občianskeho združenia Tradana, ktorého cieľom je výskum tradičnej hudobnej kultúry na Slovensku a jej popularizácia v odbornom aj širšom verejnom prostredí. Viedla rôznorodé spevácke aj hudobné – husľové – workshop. Je členkou ľudovej hudby Borievka z Banskej Bystrice a experimentálneho akustického tria NE:BO:DAJ z Nitry, kde nadobudla skúsenosti s rôznymi vokálnymi aj hernými technikami.

Zobraziť viac

23. september 2017 od 10:30 (Zichyho palác, Ventúrska 9, Bratislava, 2. posch. – Hudobný salón)

Minna Huuskonen (FIN)

Umenie komunikácie

Komunikácia medzi umelcami /ich zástupcami a promotérmi a to v oboch smeroch. Tipy a praktické rady ako osloviť programových a bookingových pracovníkov a získať si ich pozornosť a ako sa uistiť, že agenti odozvu správne vyhodnotili.

Minna Huuskonen pracovala pre Helsinki Festival, najväčší multidisciplinárny festival nordických krajín; 10 rokov riadila produkciu a dramaturgiu na najväčšom pódiu pre 1300 ľudí podujatia Huvila Festival. V Informačnom centre pre  fínsku hudbu propagovala fínsky pop/ rock/jazz/ folk/ world music a organizovala množstvo exportných projektov. Viac ako 20 rokov sa podieľala na dovoze aj vývoze , oboch stranách hudobného biznisu. Bola členkou rôznych hudobných výborov a showcasových porôt (napr. WOMEX a jazzahead!). Vedie vlastnú agentúru Minnmurra, ktorá sa venuje jazzu a world music.

Zobraziť viac

Birgit Ellinghaus (GER)

Hudba a jej usporiadanie v Nemecku/organizačná štruktúra, rozloženie a siete globálno-lokálnej hudby

Prehľad systému kultúry a hudby v Nemecku: verejné hudobné inštitúcie, organizácie nezávislých scén a nemecký hudobný trh. Prezentácia sa zameria na vplyv týchto troch pilierov na kultúru, ich financovanie, úlohy súvisiace s hudobnou diverzitou aj s globálno-lokálnou scénou v Nemecku a Európe. Pre slovenské skupiny, hudobníkov a profesionálov prezentácia ponúkne praktické informácie ako, kde a kedy organizovať turné a koncerty v Nemecku.

Birgit Ellinghaus má mnohoročné skúsenosti z pôsobenia v oblasti kultúry a hudby, predovšetkým s vydávaním, prezentáciou a zabezpečovaním koncertovania umelcov. Pracovala s hudobníkmi - vysťahovalcami, riadila kultúrne centrá a V roku 1989 založila vlastnú agentúru alba KULTUR zameranú na manažment umelcov.

Od roku 1997 poskytuje odborné poradenstvo ako expert pre Ministerstvo kultúry NRW, pre Nemeckú komisiu UNESCO a ďalšie inštitúcie. Je riaditeľkou združenia Klangkosmos NRW- pre globálnu hudbu v regióne Rýnsko a Porúrie, Nemecko. Bola tiež prizvaná ako členka poroty pre festivaly BabelMed a WOMEX. Od roku 2009 pôsobí ako členka Poradného Výboru pre kultúrnu diverzitu v Národnom výbore pre kultúru, nominovaná Nemeckou Komisiou UNESCO.

Zobraziť viac

Tom Pryor (USA)

Aké sú možnosti pre hudobníkov world music na turné v meniacej sa Amerike?

V súčasnosti je politická situácia v USA turbulentná a neistá. Napriek tomu stále existuje skupina promotérov, novinárov, aktivistov, fanúšikov a profesionálov z hudobnej brandže, ktorí podporujú world music v Spojených štátoch. Príspevok bude slúžiť ako prehľad vplyvov meniacej sa politickej scény na cestovanie a koncertovanie medzinárodných hudobníkov v USA a zároveň ako príručka s radami ako tieto zmeny zvládnuť – s dôrazom na problematiku víz, cestovania, bookingu, showcasov, konferencií, festivalov a oblasti médií.

Tom Pryor je novinár a mediálny konzultant v slobodnom povolaní. Pracoval ako editor televízneho kanála Nat Geo Music v Národnej geografickej spoločnosti. Jeho príspevky o medzinárodnej hudbe a kultúre boli uverejnené v Národnom verejnoprávnom rozhlase a internetovom rádiu Afropop Worldwide, ako aj v časopisoch Songlines a Bilboard, v MTV a inde. Spolupracoval s hudobníkmi ako Ali Farka Toure, Maarja Nuut, Mokoomba, Paolo Flores a ďalšími umelcami pri príprave PR a mediálnej publicity pri ich koncertných šnúrach v Severnej Amerike.

Zobraziť viac

Simon Broughton (UK)

Ako predávať slovenskú hudbu

Zobraziť viac

 

Ďalší hostia/experti:

Brahim El Mazned (Maroko) – umelecký riaditeľ festivalu Timitar v Maroku a Festivalu VISA FOR MUSIC- Hudobné stretnutie Afriky a Blízkeho východu (Rabat), hudobný producent a člen Rady Európskeho Fóra svetových hudobných festivalov (EFWMF)

Simon Broughton (GB) – šéfredaktor časopisu Songlines

Andrew Cronshaw (GB) – hudobný publicista (fRoots Magazine), hudobník (skupina SANS) a fotograf

Zlata Holušová (CZ) – riaditeľka festivalu Colours of Ostrava

András Lelkes (HU) – hudobník, producent a spoluzakladateľ vydavateľstva Hangvető a festivalu
Budapest Ritmo

Bożena Szota (PL) – programová riaditeľka festivalu Ethno Port Poznaň

Johann Kneihs (A) – hudobný publicista/world music ORF Radio Ö1 (Austrian Public Radio) a porotca World music Chart Europe

Jo Aichinger (A) – Umelecký riaditeľ festivalu NOE Ges.m.b.H, zakladateľ Glatt&Verkehrt Festivalu a programový riaditeľ v centre Klangraum, v rakúskom meste Krems

Jirka Moravčík (CZ) – hudobný publicista a redaktor Rádia Vltava (Český Rozhlas), dramaturg festivalu Colours of Ostrava, popredný odborník na českú a svetovú world music

Katrin Pröll (A) – zakladateľka agentúry Atlas Promotion spoluorganizátorka súťaže Austrian World Music Awards,  riaditeľka Salam Orient Festival a zástupkyňa IG World Music Austria

Martina Laab (A)– dramaturgička v ORF RadioKulturhaus, spoluorganizátorka súťaže Austrian World Music Awards , riaditeľka Salam Orient Festival a  zástupkyňa IG World Music Austria

Thorsten Bednarz (GER) – hudobný publicista, redaktor Tonart-Weltmusik a člen poroty Transglobal
World Music Chart

Jarmila Vlčková (SK) – zakladateľka a riaditeľka World Music Festival Bratislava

Ľubica Zajacová Záborská (SK) – muzikologička, PR manažérka World Music Festival Bratislava

Moderátor:

Joseph Grim Feinberg (USA, CZ) – etnológ a sociálny teoretik. Napísal dizertačnú prácu o pojmoch „autenticita“ a „ľud“ v súčasnom slovenskom folklorizme. V súčasnosti pripravuje knižnú publikáciu. Pracuje tiež s ľudovými rozprávkami zo Šalamúnových ostrovov a s medzinárodnými robotníckymi piesňami. V súčasnosti je výskumný pracovník v Sociologickom ústave SAV a vo Filozofickom ústave AV ČR.

Štvrtok (21. september 2017)

Site Specific

Nám.SNP - Hlavné námestie

17:30 Maribondo - bubenícky sprievod mestom
18:00 - 20:00 Festivalová električka

Workshopy

KC Dunaj

18:00 Workshop Kalàscima – bubnovanie a tanec pizzica taranta
Hudobno - tanečný workshop z južnej časti Talianska - pizzica taranta. Inštruktormi budú hráči na špecifický nástroj tamburella z kapely Kalàscima v spolupráci s tanečnými inštruktorkami: Veronika Majdáková a Darina Labudíková z EtnoDance štúdia a v spolupráci s KC Dunaj
20:00 Tanečný dom – výučba ľudových tancov a oslava 15. rokov existencie tanečných domov
Výučba slovenských ľudových tancov bude prebiehať pod vedením Františka a Barbory Morongových. Hrá Michal Noga Band.

Vstupné na mieste: 5 EUR / osoba

V spolupráci s OZ Dragúni: www.tanecnydom.sk

Piatok (22. september 2017)

Konferencia

Zichyho palác, vstup voľný

10:00 Slovenská ľudová hudba a world music- príspevky
František Morong a Barbora Morongová (SK): 15 rokov existencie Tanečných domov na Slovensku

Katarína Babčáková a Michal Noga (SK): Folklórny festival Východná a ďalšie hudobno-tanečné projekty Národného osvetového centra
Jarmila Vlčková and Ľubica Zajacová (SK): Slovenská world music - jej zdroje, vývoj a súčasná situácia
Viac info v sekcii Konferencia.

Workshop s live ukážkami

Zichyho palác, vstup voľný

13:00 - 14:00 Jana Ambrózová a Michal Noga (SK):
Muzikantské “harmaňije” z Telgártu a Šumiaca
Audiovizuálna prezentácia venovaná tradičným herným štýlom rómskych muzikantov sláčikových hudieb z Telgártu a Šumiaca. Prostredníctvom herných ukážok vychádzajúcich z hry popredných muzikantských osobností spomenutých obcí, vizuálnej projekcie a slovného komentára vás členovia Ľudovej hudby Michala Nogu pod vedením hosťky, etnomuzikologičky Jany Ambrózovej zasvätia do tajov a podstaty horehronskej ansámblovej hudby.

Hudobná skupina:
Michal Noga – prim, sekund
Jana Ambrózová – terc, prim
Ján Tej – violová kontra
Tomáš Čopík – kontrabas

V spolupráci s NOC

Verejné diskusie

Kontakt, Ventúrska 12, vstup voľný

16:00 O potrebe dialógu v dnešnej spoločnosti
Rastúci nacionalizmus, extrémizmus a xenofóbia, ako aj zložitosť dnešného sveta si vyžadujú dialóg, ktorý presahuje rámec jednotlivých náboženských, kultúrnych a etnických komunít. V dnešnej dobe, zatienenej manipuláciou s informáciami, je dialóg jedinou cestou na osvetlenie predsudkov. Skutočný dialóg však musí vyvierať z úcty k druhému a musí byť zároveň podporený poznaním. Pestro zložená zostava našich hostí bude hľadať odpoveď na otázku, čo vytvára podstatu ľudskosti v dnešnom svete, kde pramení sila spoločenstva a ako prekonávať pokušenie stavať múry namiesto mostov.

Moderuje: Mário Nicolini, výkonný riaditeľ, Fórum náboženstiev sveta - Slovensko

 

Site specific

Nám.SNP - Hlavné námestie

17:30 Maribondo a Gajdoši - bubnovací sprievod v meste
MARIBONDO - bubenícky orchester brazilských rytmov: Nám.SNP- Primaciálne nám. -Hl. Nám.- a GAJDOŠI- združenie gajdošov a bubeníkov: Rudnayovo nám.- Hviezdoslavovo nám.-Hl nám- a ich spoločný hudobný súboj v meste na Hlavnom námestí
18:00 - 20:00 Festivalová električka
 

Showcase

Hlavné námestie, vstup voľný

18:00 Ľubomír Gašpar Cimbal Project
18:45 Karpaton
19:30 Banda
20:30 Kalàscima (ITA)

 

Sobota (23. september 2017)

Konferencia

Zichyho palác, Ventúrska 9

10:30 Zahraničné príspevky pre hudobníkov a profesionálov
Minna Huuskonen (FIN): Umenie komunikácie

Birgit Ellinghaus (GER): Hudba a jej usporiadanie v Nemecku/organizačná štruktúra, rozloženie a siete globálno-lokálnej hudby

Tom Pryor (USA): Aké sú možnosti pre hudobníkov world music na turné v meniacej sa Amerike?

Simon Broughton (UK): Ako predať slovenskú hudbu?

Viac info o konferencii nájdete v sekcii Konferencia.

 

Detský program

Hviezdoslavovo nám. - Altánok, vstup voľný

14:00 Pastierske hry
Oživené pastierske hry detí zo začiatku 20. storočia, ktoré sa hrávali pri pasení husí, oviec, kôz v dedinách okolo Trenčína.

„Kocúrov ťahať

Šibeničky  preskacuvať

Za kolesom

Traf šišku do košíka

Na chodúle

Ze širákom na palici /širákový“

Foto na pamiatku - Nastrojenie detí do kroja, ktoré si rodičia môžu odfotografovať

Za slovenskými piesňami- vystúpenie DFS Gerulata
Detský folklórny súbor Gerulata pôsobí v Bratislave-Rusovciach od roku 1992. Zakladateľkou a vedúcou súboru je sólistka Sľuku p. Alžbeta Uhráková,kde pôsobila v tanečnej zložke 20 rokov. Súbor sa vo svojom repertoáre  zameriava na spevy, detské hry a tance z rôznych regiónov Slovenska – okolie Bratislavy,Myjava, Nitra, Tekov, Považie, Liptov, Horehronie, Zemplín, Šariš. Počas svojho pôsobenia súbor absolvoval 600 vystúpení a to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Zúčastnil sa viacerých domácich a medzinárodných festivalov, vystúpení v Slovenskej televízii, v Slovenskom rozhlase, aj v programe Lúčnica a deti. 25.novembra 2017 oslávi svoje 25. výročie.
La Portella - detská latino show (40 min)
Detská tanečná škola La Portella pozýva na tanečné vystúpenia detí. Tance z Latinskej Ameriky v podaní dievčat, medzi ktorými sú aj držiteľky titulov majstrov sveta v karibských tancoch. La Portella je tanečná škola, ktorá sa venuje deťom od 3 rokov a ponúka im široký pohľad na tanečný svet pod pod vedením Nely Portella. Všetky deti môžu absolvovať rôzne formy krúžkov, rôznych výkonnostných a frekvenčných kategórii od Hobby po súťažné kategórie a kombinovať rôzne štýly a smery ako sú latino tradičné tance, moderné tance, gymnastika a balet. La Portella má za sebou domáce aj zahraničné úspechy v tanečných súťažiach.

Verejné diskusie

Poľský inštitút, Nám. SNP, vstup voľný

15:00 Diskusia - Obraz Rómov v súčasnej spoločnosti
Rómovia sú v spoločnosti vnímaní prevažne negatívne. Majoritná spoločnosť ich vidí cez optiku mnohých stereotypov a predsudkov. Na druhej strane, ak sú Rómovia v nejakej oblasti majoritnou spoločnosťou žiadaní a vyhľadávaní, tak je to práve oblasť hudby, spevu a tanca. Avšak aj v tomto prípade ide o stereotypné predstavy. Tieto pozitívne stereotypy možno Rómov ukazujú v lepšom svetle, no stále sú to stereotypy a prispievajú tak k nepresnému a klamlivému obrazu Rómov v spoločnosti. Pozvaní diskutujúci, Rómky a Rómovia, sa pokúsia zhodnotiť obraz a postavenie Rómov v spoločnosti cez perspektívy ich profesionálnych zameraní, vlastných identít a osobných skúseností.

Diskutujúci:
Adriana “Gitana” Dráfiová - hudobníčka a speváčka, aktívne pôsobí v neziskovej sfére a venuje sa práci s rómskymi deťmi
Jozef Šivák - televízny reportér, zakladateľ internetovej spravodajskej televízie a riaditeľ festivalu Gypsy Fest - World Roma Festival
Vladimír Rafael - expert na vzdelávanie, zakladateľ OZ EduRoma
Karolina Cicha - hudobníčka a speváčka, Poľsko 
Jana Belišová - etnomuzikologička, Ústav hudobnej vedy SAV

Diskusiu moderuje:
Tomáš Hrustič je výskumný pracovník v Ústave etnológie SAV. Viac ako 15 rokov sa intenzívne venuje výskumu rôznych tém, ktoré súvisia s Rómami. Dlhodobo žil v rómskej osade na východnom Slovensku, hovorí po rómsky. Je autorom viac ako dvadsiatich vedeckých štúdií, ktoré vyšli doma v zahraničí. Od roku 2006 pôsobí aj v mimovládnej organizácii Národný demokratický inštitút, kde sa zameriava na politickú participáciu Rómov.

V spolupráci s Ústavom etnológie SAV

 

Showcase

Hlavné námestie, vstup voľný

16:00 Ľudové mladistvá (SR)
16:45 Karin Sarkisjan (AM/SR)
17:30 Katarína Máliková (SR)

Galakoncert, vstupenky na mieste a Predpredaj.sk

Ateliér Babylon, Kolárska 3

19:00 Karolina Cicha & Bart Pałyga (PL)
20:10 Renaud GARCIA-FONS (F)  & Derya TÜRKAN (TUR)
21:30 Oratnitza (BUL)
 

Afterparty

KC Dunaj, Nedbalova 3

23:00 Cuban Night

Nedeľa (24. september 2017)

Workshop

Zichyho palác, Ventúrska 9

14:00 - 15:00 Bubnovačka Orchestra - Rytmika
Toto hravé bubnovanie je určené pre všetky vekové kategórie od detí po dospelých, vrátane bubeníckych nováčikov. Každý účastník dostane bubon alebo iný perkusívny nástroj a stane sa súčasťou rytmického orchestra, ktorý vedú skúsení lektori.
Princíp spoločného hrania a rytmických cvičení je veľmi jednoduchý a aj človek, ktorý drží bubon po prvýkrát sa dokáže pripojiť k spoločnému orchestru vo veľmi krátkom čase. Každý jeden účastník sa stáva dôležitým a prispieva k hudobnému dielu. Každého hlas a zvuk je iný, ale potrebný, umocňuje hru, vytvára celok.
Spoločné bubnovanie je nielen zábava, využíva sa napríklad aj v muzikoterapii ako nástroj k budovaniu neverbálnej komunikácie, k relaxácii, ale predovšetkým k radosti zo spoločného muzicírovania.
Workshop sa koná v spolupráci s lektormi Rytmiky

Ťažká duša / Premiéra dokumentu Mareka Šulíka a etnologičky Jany Belišovej

a4 – priestor súčasnej kultúry, Karpatská 2

18:00 Ťažká duša / súčasť projektu Šilalo paňori - Studená vodička. 

Ten pozostáva z 25 dokumentačných videí na DVD nosičoch cestopisom ZA RÓMSKYM ĽUDOM Zuzany Mojžišovej a zbierkou pesní ŠILALO PAŇORI Jany Belišovej. Premiéra bude doplnená o krst knihy a koncerty protagonistov filmu.

Názov filmu: Ťažká duša
Réžia: Marek Šulík
námet: Jana Belišová, Zuzana Mojžišová, Marek Šulík
scenár, kamera a réžia: Marek Šulík
nahrávanie zvuku: Richard Fűlek, Lena Kušnieriková, Dominik Jursa
strih: Marek Šulík, Peter Kotrha
dramaturg: Zuzana Mojžišová
asistentka strihu: Jana Mináriková
mix zvuku: Richard Fűlek
producenti: Ústav hudobnej vedy SAV, Občianske združenie Žudro

Film je jedným z výstupov etnomuzikologického výskumu: Príbehy v piesňach, piesne v príbehoch, ktorý poukazuje na zrkadlenie života Rómov v ich tradičných žalostných piesňach. Tri príbehy o tom, či mladá generácia dá šancu starodávnym piesňam svojich rodičov a prarodičov. Neobyčajne blízky vzťah babky a vnuka, ktorý sa od nej učí piesne, má ich rád je v kontraste s márnou snahou otca, talentovaného gitaristu odovzdať niečo zo svojho umenia synovi, ktorý však dáva prednosť pouličným bitkám. A napokon bratranci, ktorí obdivujú virtuóznu hru na gitare svojho otca a strýka. Keďže ten je v Anglicku, ostáva kontakt cez Skype a učiteľ v ZUŠ-ke. 

Marek Šulík 
Narodil sa 1974 v Žiline. Absolvoval odbor dokumentárna tvorba na FTF VŠMU v Bratislave, v ročníku Prof. Dušana Hanáka. Na filmoch spolupracuje aj s neziskovými organizáciami (Media 3, Návrat, IVO, Via Iuris, Občan a demokracia...) Vo svojej tvorbe sa venuje najmä sociálnemu dokumentárnemu filmu. Okrem režijnej práce sa podieľa na tvorbe filmov i ako strihač.
Z filmografie režiséra: Nechcené deti (1999), Sedem magických rokov (2005), Cesta Magdalény Robinsonovej (2008), Cigarety a pesničky (2010), Konzervy času (2011), Zvonky šťastia (2012), Roman Berger, lament, protest nádej (2014), Martin Burlas (2013)

Jana Belišová
Absolvovala odbor etnológie a hudobnej vedy na FiF UK v Bratislave. Pracuje v Ústave hudobnej vedy SAV v Bratislave a je riaditeľkou OZ Žudro. Ako autorka a výskumníčka je zapojená do viacerých projektov, ktoré sa zaoberajú rómskou hudbou. Vydáva CD, DVD, dokumentárne filmy, knižné publikácie, organizuje koncerty.
Z projektov autorky:  Phurikane giľa (Starodávne rómske piesne), Neve giľa (Nové piesne), afterPhurikane (tvorivý dialóg medzi rómskymi a nerómskymi hudobníkmi), Phuterdo Ore (hudobný projekt nórskych hudobníkov z Kitchen Orchestra a rómskych hudobníkov zo Slovenska).
Lebo aj tieto príbehy sú súčasťou nášho príbehu. 

Program:
1. predstavenie projektu a jeho štyroch výstupov
2. pokrstenie kníh a DVD
3. premiéra filmu, počas prestávok zaznie živá hudba v podaní spevákov z Bardejova, Krompách a Prakoviec
4. afterpárty
Realizáciu toho filmu finančne podporil Audiovizuálny fond.
Projekt bol realizovaný s podporou Agentúry na podporu výskumu a vývoja.
Viac info na: http://www.zudro.sk/?p=1203