Archív 2016

Ďakujeme všetkým účinkujúcim, umelcom, zahraničným hosťom aj skvelému publiku za výborný festival, ktorý sme zrealizovali v centre Bratislavy.
Tešíme sa na vás na ďalších koncertoch!

Video


Galéria

Interpreti

Zohar Fresco & Christos Barbas

Zohar Fresco (druhý zľava) je izraelský perkusionista, ktorý je na Slovensku známy predovšetkým ako člen tria populárneho džezového klaviristu Leszka Możdżera. Okrem toho má však na svojom konte množstvo ďalších vzrušujúcich hudobných projektov. Jedným z nich je hranie vo dvojici s Christosom Barbasom (prvý zprava), gréckym skladateľom, spevákom a hráčom na rôzne drevené dychové nástroje, z ktorých najčastejšie používa bambusovú flautu ney.

Kevin Seddiki & Bijan Chemirani

Táto dvojica hudobníkov je skvelým dôkazom toho, že hudba je len jedna, aj keď má mnoho tvárí. Francúzsky gitarista s tureckými koreňmi a iránsky perkusionista milujúci Stredomorie nahrali spolu vynikajúci album s názvom Imaginarium, ktorý úplne prirodzeným spôsobom spája tradičnú hudbu rôznych národov, džez a klasickú hudbu do jedného fungujúceho celku. Túto príjemnú zmes zahrajú naživo aj návštevníkom bratislavského festivalu world music.

Corcovado Salsa Club

Áno, tušíte správne, bude to latinskoamerická muzika, no na rozdiel od Buena Vista Social Club nie v podaní veteránov, ale mladých a dynamických ľudí z Peru, Guatemaly, Kuby, Mexika a Rakúska. Hrajú energickú a chytľavú zmes latinskoamerických štýlov ako salsa, reggaeton, merengue, bachata, latin-pop a podobne. V repertoári majú nielen osvedčené hity, ale aj vlastné kompozície a každé ich vystúpenie má atmosféru pravej karibskej fiesty.

Trojka Zuzany Homolovej

Trio skúsených hudobníkov, ktoré tvoria gitaristka a speváčka Zuzana Homolová, hráč na husle a mandolínu a spevák Samo Smetana a gitarista Miloš Železňák, ktorý rád využíva aj rôzne orientálne strunové nástroje (čínska pipa, arabský oud). Všetci majú za sebou pestrú umeleckú kariéru vo vlastných projektoch, takže v Trojke skúsenosti z nej bohato a slobodne využívajú. Slovenské ľudové balady v ich netradičnom podaní dostávajú celkom nové dimenzie.

Rusín Čendeš Orchestra

Zoskupenie mladých a dravých hudobníkov z Banskej Bystrice združených okolo bratov Reného a Roberta Bošeľovcov hrá rusínsky repertoár aj napriek tomu, že nikto z nich nie je čistokrvný Rusín. K pesničkám z rusínskeho regiónu pristupujú bez bázne a hany, smelo ich krížia s inými hudobnými žánrami, takže to ani zďaleka nie je čistý folklór, hoci používajú výlučne akustické nástroje. Ich hlavným tromfom je však strhujúca energia, s akou hrajú naživo.

Balkansambel

Neortodoxná balkánska dychovka zo Žiliny využíva okrem energie dychových nástrojov a šarmu speváčok aj svoje profesionálne hudobné vzdelanie. Vedúcou osobnosťou je vyhľadávaný slovenský multiinštrumentalista a invenčný skladateľ Marek Pastírik. V ich podaní budete počuť balkánske piesne v sviežich úpravách, ale aj vlastné skladby inšpirované slovenským folklórom. Skupina prednedávnom vydala svoj druhý radový album, ktorý poslucháčom predstaví naživo.

Muzička

Skupina Muzička má za sebou skvelý príbeh so šťastným koncom. To, čo sa začalo ako nevinný žart na svadbe priateľa, prerástlo do celoživotnej lásky k tradičnej hudbe a stále hlbšiemu prenikaniu do jej tajomstiev. Muzička pristupuje k slovenskému folklóru s punkovým nasadením a nerobí z neho vedu, ale zábavu. Aj to je možno jeden z dôvodov, prečo si ich vybrali redaktori britského časopisu fRoots ako prvú slovenskú kapelu na svoju oficiálnu výberovku.

La3No Cubano

Slovenská skupina, ktorú mnohí poznajú, mnohí milujú, ale málokto počul ich jediné cédečko s názvom Rodina. Táto pôvodne perkusionistická úderka sa rozrástla na široko rozvetvenú rodinu ostrieľaných hudobníkov vďaka množstvu koncertov nielen v oficiálnych sálach, ale aj na uliciach, na ktorých nebojácne miešajú africké, latinskoamerické, stredoeurópske či balkánske rytmy v jednom kotli. Výsledkom je chutný guláš, ktorého sa tak skoro neprejete.

Mojše Band

Traja mladí hudobníci, ktorí hrajú tradičnú židovskú hudbu, ale aj zaujímavé vlastné kompozície. Akordeonista František Kubiš a kontrabasista Jakub Stračina sú známi aj z projektov Slovak Tango alebo Rusín Čendeš Orchestra, hráč na cimbal, skladateľ a spevák Michal Paľko zo súboru starej hudby Solamente Naturali. Keďže Michal je v skupine najvyšší, cez jeho jarmulku k poslucháčom plynú posvätné tóny priamo od Najvyššieho.

Solamente Naturali

Súbor stredovekej hudby Solamente Naturali pod vedením Miloša Valenta okrem hrania diel známych majstrov systematicky mapuje aj anonymné stredoveké spevníky, ktoré často obsahujú aj zápisy dobového folklóru. Jedným z takýchto spevníkov bola aj Zbierka Anny Szirmay-Keczerovej, ktorú Solamente Naturali predstavia na koncerte v Zichyho paláci s hosťujúcim cimbalistom Michalom Paľkom.

La Portella

La Portella je zoskupenie veľkých aj malých tanečníc s bohatými skúsenosťami zo Slovenska i zo sveta. Túto školu latinskoamerického tanca, ktorá má aj svoje „detské oddelenie“, vedie niekoľkonásobná medzinárodná majsterka v latino tancoch Nely Portella. Tanečnice z La Portella budete môcť vidieť v sobotu popoludní počas programu world music pre deti na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

 

Program

Piatok (9. september 2016)

Hlavné námestie

vstup voľný

18:30 Slávnostné otvorenie
18:30 Detský program: Pulz zeme/Eddy Portella
18:35 Trojka Zuzky Homolovej
19:35 Rusín Čendeš Orchestra
21:00 Balkansambel

Mestská knižnica

konferencia s registráciou

Véčko

vstup voľný

16:00 Rytmika La3noCubano: Zvuky cez Ruky
17:00 Folky-Polky so Stanom Marišlerom

 

Sobota (10. september 2016)

Hlavné námestie

vstup voľný

10:00 Maribondo - bubnová show
  Abada Capoeira - brazílsky tanec
  Connection project, tanečné vystúpenie Etnodance
16:20 Mojše Band
17:20 La3no Cubano

Klub Atelier Babylon

Záverečný Gala koncert
vstupné - predpredaj 10€, na mieste 15€

19:00 Kevin Seddiki and Bijan Chemirani (FR)
20:00 Zohar Fresco and Christos Barbas (IZR, GR)
21:20 Corcovado Salsa Club (PE, GT, CU, MX, AT)
22:20 Muzička (SK)

Hviezdoslavovo námestie

vstup voľný

15:00 Detský program: World Music pre deti/La Portella show
Tanečné vystúpenie Detského súboru La Portella a ich hostí, ktorí deťom predstavia nielen tance Latinskej Ameriky, ale aj iných kútov sveta. Skúsení lektori nenechajú detských divákov len tak sedieť, ale naučia ich originálne tance rozmanitých kultúr.

Véčko

vstup voľný

10:00 Detský program: Dejiny rytmu s Eddym Portellom
11:00 Baby Balance - Rovnováha nielen v pohybe
Podpora pre rodičov v oblasti spontánneho, všestranného vývinu a socializácie detí od narodenia do 4 rokov. Pre najmenších milovníkov hudby, tanca a festivalovej atmosféry. Zatancujeme a zacvičíme si v sprievode tradičných slovenských piesní, ktoré budú poznať všetky mamky a tatovia. Zapojiť sa budú môcť rodičia s bábätkami a detičky od najútlejšieho veku.
15:00 Workshop indického tanca štúdia Etnodance
16:00 Cigánske tance so Zorkou
Zoznámte sa  s temperamentnými  tancami z Transylvánie: dynamický čapáš alebo žensky pôvabná Mahala vás nabijú pozitívnou energiou.

MUDr. Zora Bošňáková Moncoľová
Tanečne pôsobila vo folklórnych súboroch v Bratislave (Ekonóm, Devín), no scénickým spracovaním cigánskeho tanca sa zaoberala najmä v tanečnej skupine Partia a v spolupráci s tanečnou skupinou Spin či Credance. Absolvovala kurzy v 'cigánskom tanečnom tábore' v Kommande v Transylvánii, kde dostala základy cigánskeho tanca z Orko a Szászcsávásu.

KC Dunaj

zľavnené vstupné pre návštevníkov s náramkom festivalu

Mestská knižnica

konferencia s registráciou

Zichyho palác

15:00 Solamente Naturali

 

Sprievodné akcie
Štvrtok (8. semptember 2016)

Kafe Scherz

vstupné 7€

 

 

 

Konferencia

Táto konferencia ponúka priestor na stretnutia s významnými odborníkmi, ako aj na získavanie zahraničných kontaktov a zdieľanie informácií o world music.

Všetky podujatia konferencie sú otvorené širšiemu okruhu záujemcov (predovšetkým z radov profesionálov-hudobníkov, manažérov a PR pracovníkov, teoretikom, študentom ai.). Miestom konania bude Mestská knižnica na Klariskej ulici. Z dôvodu limitovaného počtu miest, je vhodné, aby ste sa registrovali vopred.

REGISTRÁCIA TU!

Piatok od 10:00 (9. september 2016)
Slovensko a world music

Prvý ročník sa zameria na prehľad dôležitých súčastí slovenskej world music – od hudobnej kategorizácie, cez tradičnú ľudovú hudbu, jej dedičstvo a živú rómsku hudbu až po prehľad aktuálnej hudobnej scény na Slovensku.

Ľubica Zajacová Záborská (SK)

World music - pojem, hudobná kategória alebo fenomén?

Hudba, ktorá je zaradená do oblasti world music má často rôznorodý charakter. Je propagovaná ako veľmi atraktívny artikel, ako novodobá hudobná značka. Ako môžeme pristupovať k world music a ako ju chápu hudobníci, publicisti a publikum?

Ľubica Zajacová Záborská

Vyštudovala Muzikológiu na Filozofickej fakulta Univerzity Komenského v Bratislave. Zameriava sa na prieniky tradičnej ľudovej hudby do súčasnej kultúry. Doktorandské štúdium Muzikológie ukončila prácou Slovenské scéna world music (2009), ktorá bola vydaná aj knižne.

Zobraziť viac

Eva Ryšavá (SK)

Slovenské hudobné tradície zapísané v UNESCO

Príspevok sa bude venovať trom prvkom hudobnej tradície Slovenska, ktoré boli zapísané do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva: Fujare – hudobnému nástroju a jeho hudbe; Terchovskej muzike; Gajdošskej kultúre a tiež ďalšiemu významnému fenoménu, ktorý sa o zápis do UNECO ešte len uchádza - Horehronskému viachlasnému spevu.

Eva Ryšavá - Centrum pre Tradičnú Ľudovú kultúru (www.ludovakultura.sk)

V roku 2006 absolvovala štúdium na katedre etnológie a etnomuzikológie na FIF UKF v Nitre. Od roku 2011 pôsobí v Centre pre tradičnú ľudovú kultúru pri SĽUKu, kde sa venuje inventarizácii, dokumentácii, digitalizácii a spracovávaniu prejavov tradičnej ľudovej kultúry, okrem toho tiež koordinuje a organizačne zabezpečuje proces tvorby národných zoznamov nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.

Zobraziť viac

Jana Belišová (SK)

Príbehy v piesňach, piesne v príbehoch

Hudba a piesne slovenských Rómov sú úzko prepojené s ich životom, hlavne v izolovaných, či segregovaných rómskych komunitách. Piesne so žalostnými textami zohrávajú v repertoári slovenských Rómov dôležitú úlohu. Či už v starej vrstve piesní phurikane giľa alebo v novej vrstve neve giľa. Spievanie žalostných piesní starej vrstvy sa často spájalo so spomienkami na smutné, či tragické udalosti. Jednou z ich hlavných funkcií je katarzia, spev, často spojený aj s plačom, pomáha uvoľňovať smútok a napätie. Na zachytenie týchto piesní v širších súvislostiach je vhodná audiovizuálna dokumentácia, ktorá zachytí piesne, príbehy aj spevákov a ich emócie.

Jana Belišová - Žudro, o.z. (www.zudro.sk)

Vyštudovala etnológiu a muzikológiu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Pracuje v Ústave hudobnej vedy SAV a v občianskom združení Žudro. Je autorkou a výskumníčkou vo viacerých projektoch, zaoberajúcich sa rómskou hudbou. Výstupmi projektov Phurikane giľa (starodávne rómske piesne), Neve giľa (nové rómske piesne), afterPhurikane (spojenie rómskych a nerómskych hudobníkov) a ďalších projektov, sú piesňové zbierky, CD, DVD, dokumentárne filmy, koncerty.

Zobraziť viac

Jarmila Vlčková (SK)

Prehľad slovenskej world music scény

Súvislosti a prehľad aktuálnej world music scény na Slovensku, prezentácia s videoukážkami.

Jarmila Vlčková - AMITY o.z./Shiraz (www.shiraz.sk)

Organizátorka world music a etnických podujatí pod značkou Shiraz, spoluzakladateľka Festivalu perkusií v roku 2011 a o.z. AMITY v roku 2012. Podieľala sa na založení spoločnej platformy World Music from Slovakia od s cieľom podporiť talentovaných hudobníkov world music, integrovať slovenskú hudbu do Európskej scény a zapojiť Slovensko do medzinárodnej spolupráce globálnej world music komunity. Je zakladateľkou WORLD MUSIC FESTIVALU BRATISLAVA.

Zobraziť viac

Sobota od 10:00 (10. september 2016)
Workshopy pre záujemcov o PR, marketing
a prezentáciu hudobníkov v zahraničí

Skúsení zahraniční profesionáli, ktorí zastupujú festivaly, agentúry a úspešné skupiny prijali naše pozvanie, aby zdieľali svoje poznatky a skúsenosti vo forme prezentácií, seminárov na panelových stretnutiach.

András Lelkes (HU)

Čo priniesol WOMEX 15 hudobníkom zo strednej Európy?

WOMEX 15 v Budapešti sa stal významným míľnikom v prezentácii hudobných pokladov strednej Európy svetu. Čo je WOMEX, prečo je dôležitý a aké priniesol výsledky? Vzhľadom na jeho význam, ako sa môžete prezentovať na takomto veľtrhu? A čo by ste (ne)mali robiť na WOMEXe ak chcete uspieť?

András Lelkes (www.hangveto.hu)

Hudobník, producent a spoluzakladateľ Hangvető, jedného z najvýznamnejších vydavateľstiev ľudovej, etno a world music hudby v Maďarsku. Ako producent Antológie (maďarskej ľudovej hudby) zaznamenal množstvo terénnych nahrávok. Bol producentom Otváracieho koncertu WOMEX 2011.

Zobraziť viac

Jan Słowiński (PL)

Muzykanci - Úspešný príbeh východeurópskej skupiny na medzinárodnej scéne

Ako sa dokázala presadiť etno kapela z Krakowa na world music scéne, čo predchádza úspechu.

Jan Słowiński

Člen skupiny Muzykanci, riaditeľ medzinárodného festivalu ETNOKRAKOW/Crossroads- fórum pre world music, folk, ethno, ethnojazz a tradičnú hudbu.

Zobraziť viac

Riitta Huttunen (FIN)

Export tradičnej hudby - príklad z Fínska.

Ako môžu ovplyvňovať úspešný vývoz tradičnej hudby hudobníci, marketing, music export office a iní partneri na príklade z Fínska a iných krajín.

Riitta Huttunen (www.maetka.fi)

Producentka a agentka. Pracovala v združeniach Kantele Association, Finnish Folk Music Association ako aj vo Fínskom Music Export office, Music Finland. Zastupuje úspešné fínske skupiny Maria Kalaniemi & Vilda Rosor, Sväng ai.

Zobraziť viac

Araceli Tzigane (E)

Transglobal World Music Chart

Ako môže pomôcť účasť v rebríčku hudobníkom a hudobným skupinám a ako najlepšie účasť využiť?

Araceli Tzigane (www.mundimapa.com)

Riadi agentúru Mapamundi Música od roku 2007, je spoluorganizátorkou Rádia Mundofonías a zakladateľkou a členkou hudobného rebríčka Transglobal World Music Chart

Zobraziť viac

Ďalší hostia/experti:

Andrew Cronshaw (GB) – hudobník a hudobný publicista (fRoots Magazine)
Bogdan Benigar (SLO) – umelecký riaditeľ pre jazz a world music v Kultúrnom stredisku Cankarjev dom, riaditeľ Jazz festivalu Ljubljana a umelecký riaditeľ festivalu Druga godba
Zlata Holušová (CZ) – riaditeľka a hlavná dramaturgička festivslu Colours of Ostrava
Jirka Moravčík (CZ) – hudobný publicista a popredný odborník na českú a svetovú world music
Petr Dorůžka (CZ) – významný a medzinárodne uznávaný hudobný publicista, publikuje pravidelne v časopisoch Rock & Pop and UNI
Carlos Fereira (P) – riaditeľ Rádia CBFwebRADIO
Joanna Slowinski (PL) – hudobníčka (Muzykanci)
Julia Palmu (FIN) – agentka zastupujúca hudobné skupiny

Moderátor:

Joseph Grim Feinberg (USA, CZ) – Etnológ a sociálny teoretik. Doktorskú dizertáciu napísal (a chystá teraz pre knižnú publikáciu) o pojmoch „autenticita“ a „ľud“ v súčasnom slovenskom folklorizme. Pracuje tiež s ľudovými rozprávkami zo Šalamúnových ostrovov a s medzinárodnými robotníckymi piesňami. V súčasnosti výskumný pracovník na Sociologickom ústave SAV a na Filozofickom ústave AV ČR.